NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Darujte krev!

Hledáme dárce krve

 

 

Pro naše pacienty a pro naší krevní banku hledáme psí dárce krve.

 

Stejně jako u lidí je i u psů krev nenahraditelnou tekutinou a transfúze krve je v mnoha případech nezbytná pro léčbu a záchranu života pacienta. Jediná možnost, jak získat krev pro transfúzi, je odběr krve od dobrovolných psích dárců. Proto pro potřeby naší nemocnice a naší krevní banky hledáme vhodné dárce krve.

 

Prosíme ochotné majitele, aby zaregistrovali svého psa, který vyhovuje podmínkám dárcovství, do našeho registru pomocí formuláře na těchto stránkách (viz. okénko nahoře).

 

Dárcovství a podmínky

 

K minimalizaci zdravotních rizik je nutné používat pouze zdravé dárce krve. U psů je situace jednodušší než např. u koček, kde hrozí nebezpečí přenosu retrovirů krví.

 

Dárce musí splňovat tyto podmínky:

 

Dárcem může být pes splňující podmínky viz níže nebo fena, která nebyla nikdy březí a také splňuje podmínky dárcovství.

 

 • váha dárce nejméně 25 kg (optimálně 40 a více kg)
 • věk 1 - 8 let
 • v době odběru v plné kondici, feny nesmí hárat
 • pravidelně kompletně očkován, poslední očkování nesmí být provedeno později než 3 týdny před odběrem
 • nesmí trpět chronickými chorobami (např. cukrovkou, chronickým selháním ledvin, epilepsií)
 • nesmí brát trvale žádné léky
 • nesmí být v rekonvalescenci po infekčním onemocnění, operaci nebo vážnějším úrazu
 • vzhledem k postupu při odběru krve je nutné, aby byl dárce ovladatelný
 • ideálními dárci jsou velcí štíhlí hladkosrstí psi

 

Jak často a kolik krve odebíráme

 

Teoreticky jsou psi schopni darovat krev každé tři týdny, ale obvykle krev odebíráme po šesti měsících, aby u psů nedocházelo ke stresu. Nejkratší interval, který u dárců dodržujeme, jsou tři měsíce od posledního odběru krve na transfúzi.

 

Psi přes 30 kg živé váhy mohou darovat plnou dávku, což je cca 500 mililitrů. Psi vážící 15 - 25 kg dávají polovinu normální dávky, tedy 250 mililitrů. Tyto dárce však využíváme pouze v krajním případě, především z důvodu velikosti odběrové jehly a odběrového vaku, které jsou vyráběny pro dospělé lidské dárce krve.

 

Rizika dárcovství

 

Pokud je dárce před odběrem řádně vyšetřen a odběr správně proveden (technicky, množství odebrané krve), nehrozí dárci žádné riziko. U psů, kteří by byli v době odběru oslabeni, nebo by se jim odebralo nepřiměřené množství krve, by mohlo dojít k celkové slabosti nebo jiným komplikacím (v závislosti na chybě).

Za dobu provozování Veterinární nemocnice Stodůlky jsme provedli více jak 100 odběrů dárců a nezaznamenali jsme u žádného z dárců komplikace. Někteří majitelé popisovali u psa po darování krve lehkou únavu.

 

Systém péče o naše psí dárce krve

 

Po přihlášení do registru dárců krve je majitel potencionálního dárce krve kontaktován a při splnění základních podmínek dárcovství zařazen do registru dárců krve VETCENTRA.

 

Protože odběry dárců krve provádíme do zásoby (bez akutní potřeby) po dohodě s majitelem, je v případě povolání dárce možné dohodnout vhodný termín pro odběr.

 

Při první prohlídce dárce provede lékař kompletní klinické vyšetření, kontrolu očkovacího průkazu a s majitelem probere anamnézu (dosavadní zdravotní stav) se zaměřením na dárcovství krve. Před odběrem krve na transfúzi provedeme dárci základní biochemické a hematologické vyšetření krve a stanovení krevní skupiny na DEA 1.1. Tato vyšetření jsou zcela zdarma.

 

Po odběru je dárce odměněn dárkem dle vlastního výběru v hodnotě 200,- Kč.  Můžete si vybrat i dárek vyšší hodnoty, cenový rozdíl doplatíte. Při prvním odběru dárce dostane originální přívěsek na obojek v dárkovém balení s logem firmy a popiskem DÁRCE KRVE. 

 

Výhody dárcovství

 

Zdarma získáte:

 

 • pravidelnou kontrola zdravotního stavu vašeho pejska veterinářem
 • pravidelné vyšetření základních biochemických parametrů z krve (ALT, ALP, Glu, Crea, Urea, Celk. bílkovina) pro kontrolu metabolických funkcí životně důležitých orgánů
 • pravidelné vyšetření kompletního krevního obrazu pro kontrolu celkového zdravotního stavu, vyloučení zánětlivých procesů, poruch krvetvorby...
 • stanovení krevní skupiny DEA 1.1
 • dárek v hodnotě 200,- Kč dle vlastního výběru
 • jako bonus krásný gravírovaný přívěsek v dárkovém balení

 

Největším bonusem je však dobrý pocit, že jste jinému majiteli pomohli zachránit život psího kamaráda! I váš pejsek jednou může potřebovat tuto pomoc!

 

Pokud váš miláček splňuje uvedené popodmínky, budeme rádi, pokud jej zapíšete do našeho registru psích dárců krve (viz. okénko nahoře).

 

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Náš Poldík
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651