NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Vstup pro zákazníky
Příjmení:
E-mail:
Zák. číslo:

Sekce DKK a DKL - dyslpazie kloubu kyčelního a dysplazie kloubu loketního

V této sekci se dozvíte bližší informace především o problematice dysplazie kyčlí DKK u psů. Najdete zde fotografie různých stupňů dysplazie kyčlí s podrobným popisem, poradíme Vám, jak má správně vypadat rentgenový snímek na DKK, najdete zde seznam námi posuzovaných plemen včetně jejich fotogalerie a další informace.


Dysplazie kyčelního kloubu - DKK (podrobný článek o problematice DKK)

DKK je dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních kloubů. Jedná se tedy o vývojové, nikoli vrozené, onemocnění s polygenní dědičností. Na jeho vzniku se podílí kromě dědičnosti, která je daná genetickou informací, i faktory vnějšího prostředí. Pro vznik onemocnění je typická laxita kyčelních kloubů.

Kyčelní kloub tvoří hlavice stehenní kosti a  jamka – tzv. acetabulum. Hlavice je v jamce držena díky vazu – lig. teres, kterým jsou obě struktury spojeny a také díky kloubnímu pouzdru. Utváření kloubu se může u jednotlivých plemen morfologicky lišit, např. hloubka acetabula – velmi hluboké u bernardýna, bernského salašnického psa, ploché u boxera, labradora.., oválný tvar jamky u basetů, jezevčíků, španělů a pekinézů.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


Fotogalerie dysplazie kyčelních kloubů

 

Zde máte možnost nahlédnout do fotogalerie různých stupňů dysplazie kyčelních kloubů. Každý snímek je opatřen hodnocením výsledku a podrobným popisem kloubů. Jsou zde uvedeny všechny stupně dysplazie, vč. kombinací nálezů. Fota RTG snímků DKK v galerii lze kliknutím zvětšit.

VSTOUPIT DO FOTOGALERIE


Seznam plemen posuzovaných MVDr. Lukášem Duchkem

V tomto seznamu jsou uvedeny pouze kluby chovatelů, se kterými má MVDr. Lukáš Duchek uzavřenou smlouvu o posuzování RTG DKK. Platnost posouzení MVDr. Lukášem Duchkem pro ostatní plemena a kluby chovatelů se řídí klubovými předpisy. Řada klubů uznává vyhodnocení RTG DKK kterýmkoliv posuzovatelem s licencí KVL ČR. Seznam plemen obsahuje název chovatelského  klubu, odkaz na oficiální stránky klubu (pokud je provozuje), název a zkratku plemene a jeho fotografii.

VSTOUPIT DO SEZNAMU PLEMEN


Jak si nechat zhotovit snímek

RTG snímek musí být zhotoven v náležité kvalitě, musí mít všechny předepsané náležitosti. Nedílnou součástí snímku jsou čtyři totožné žádanky.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


Řád pro posuzování DKK a DKL dle KVL ČR

Definice pojmů:
1)       Zhotovit rtg snímek kyčelních kloubů psa pro posouzení dysplazie kyčelních kloubů k získání podkladů pro potřeby chovu (dále jen zhotovit rtg snímek pro posouzení na DKK) je oprávněn pouze veterinární lékař, člen Komory veterinárních lékařů České republiky a držitel osvědčení o splnění podmínek k výkonu veterinární léčebné a preventivní činnosti, který má k dispozici rtg pracoviště, na němž je možné zhotovit expozičně, projekčně a z hlediska identifikace správný snímek (dále jen zhotovitel).

ČÍST CELÝ ŘÁD PRO POSUZOVÁNÍ DKK A DKL


Seznam ostatních posuzovatelů DKK a DKL

Na stránkách Komory veterinárních lékařů České republiky najdete seznam ostatních posuzovatelů DKK a DKL s výčtem plemen, která posuzují. 

PŘEJÍT NA SEZNAM POSUZOVATELŮ 


Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
čivava jako vymalovaná
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651