NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Vakcinace - očkování psů, koček, králíků a fretek

Proč provádíme u zvířat preventivní očkování?

Nejznámější a nejzákladnější součástí preventivní péče o domácí mazlíčky je vakcinace neboli očkování. Vakcinace je jedním ze základních opatření, které zvíře velmi účinně chrání proti nakažlivým onemocněním, která mohou způsobit velmi vážnou poruchu jeho zdravotního stavu a v horším případě i smrt nemocného zvířete.
 
 
Organismus si při prvním setkání s původcem nemoci vytvoří tzv. paměťové buňky, které jsou schopny kdykoliv v budoucnu tohoto původce rozeznat a spustit "poplachovou reakci".  Tohoto mechanismu je využíváno právě při vakcinaci.
 
 
Vakcíny živé, jsou takové, v kterých není původce usmrcen, ale oslaben. Po aplikaci se virus rozmnožuje v organismu a tím je velmi silně stimulována imunita. V mrtvých vakcínách je virus usmrcen, vyvolaná imunita může být nižší než u živých vakcín, proto se imunitní systém stimuluje přidáním adjuvans, která občas vyvolávají lokální reakci v místě vpichu. Projevuje se  místním otokem a zatvrdnutím, které však spontánně do dvou týdnů vymizí. U většiny jedinců tuto lokální reakci nezaznamenáme.

 

Vakcinace - očkování štěňat a dospělých psů

Štěňata získávají malé množství protilátek od matky prostupem přes placentu a pak především mlezivem v období 24 hodin po narození. Tyto protilátky udržují vysoké hladiny v krvi štěněte přibližně do 6 týdnů věku a poté postupně klesají. Po šestém týdnu věku proto začínáme s vakcinací.

Více ...

Vakcinace - očkování koťat a dospělých koček

Kotě si dokáže vytvořit dokonalou imunitu od stáří tří měsíců. S očkovánín začínáme asi v 9 týdnech věku kotěte.

Více ...

Vakcinace - očkování králíků

S každým jarním obdobím se zvyšuje riziko onemocnění králíků velmi nebezpečnými chorobami. U králíků chovaných individuálně v domácnosti se tato onemocnění téměř nevyskytují. Přesto lze majiteli doporučit řádné očkování králíků proti těmto závažným virózám. Jedná se především o myxomatózu a mor králíků.

Více ...

Vakcinace - očkování fretek

Fretky jsou malé šelmy. Z veterinárního zákona vyplývá povinnost jejich vakcinace proti vzteklině. Dalším očkováním, které u fretek doporučujeme je vakcinace proti psince.

Více ...

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Jessie
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651