NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Vakcinace - očkování koťat a dospělých koček

Kotě si dokáže vytvořit dokonalou imunitu od stáří tří měsíců. S očkovánín začínáme asi v 9 týdnech věku kotěte a přeočkování provádíme po dovršení stáří 12 týdnů , aby se vytvořila požadovaná imunita.

 

Základní vakcinační schéma koťat a dospělých koček

9 týdnů věku - první očkování
12 týdnů věku - přeočkování
vždy po 1 roce - roční přeočkování 

 

Choroby, proti kterým se vakcinují kočky

Panleukopenie - kočičí mor

Projevuje se nechutenstvím, zvýšenou teplotou, zvracením, průjmy, mohou se vyskytnou nervové příznaky, např. problémy s udržením rovovány, třes svaloviny. U dospělých koček může onemocnění způsobit potraty, porody mrtvých koťat, popř. sterilitu.

Kočičí rýma

Pod pojem kočičí rýmy, se zahrnuje infekce kalicivirem, herpesvirem, případně chlamydiózou. Toto onemocnění se vyskytuje i u koček chovaných pouze v domácnosti a je poměrně časté.  Onemocnění není smrtelné, ale má chronický charakter. I po vyléčení nemocného zvířete často zůstávají následky ve formě poškození nosní sliznice a každá banální infekce nebo zatížení vyvolává výtoky z nosu. Toulavé "uplakané" kočky jsou velmi často postižené právě tímto komplexem kočičí rýmy.

Leukóza - FeLV

Vakcinují se pouze kočky, které neprodělaly nebo neprodělávají toto onemocnění. Vzhledem k inkubační době, která může trvat i několik let, je nutné před první vakcinací provést test z krve. Vakcinaci provádíme nejdříve od 9 týdne stáří, přeočkování asi za 3 týdny. Dospělá zvířata se po první vakcinaci musí také přeočkovat za 3 týdny, a dále vždy po 1 roce již jen jednorázově. Onemocnění se přenáší slinami, močí a krví. Projevuje se anemií, ztrátou tělesné hmotnosti, průjmem, opakujícími se chronickými infekcemi. U koťat je to především slábnutí, zvýšenou tělesnou teplotou, žloutenkou atd.

Infekční peritonitis FIP

Očkovat proti FIP je možno jen kočky zcela zdravé, zkotntrolované testem. Je vhodné preventivně vakcinovat již malá koťata do 16 týdnů stáří s přeočkováním za 3 - 4 týdny. Další revakcinace jsou jedenkrát ročně. Aplikace se provádí vkapáváním do nosu. Onemocnění se může projevovat tzv. mokrou formou, kdy dochází ke vzniku vazké tekutiny zejména v dutině břišní a dutině hrudní nebo  suchou formou, kdy dochází ke vzniku útvarů naplněných hnisem na orgánech dutiny břišní.

Dermatofytózy

Je to vakcinace proti mikrosporóze nebo trichofytóze. Při preventivním užití se každá vakcína samostatně aplikuje i revakcinuje. Nelze je spolu kombinovat. Vakcinace se provádí také léčebně, podle zjištěného původce, opět každá samostatně. Proti dermatofytům je vhodné očkovat hlavně dlouhosrsté kočky, protože v jejich srsti se téměř vždy nacházejí spory plísní. V případě oslabení jedince stresem, nemocí, březostí nebo porodem se kožní problémy projeví v plné šíři.

Vzteklina -  Rabies (Lyssa) - R

Je to smrtelné onemocnění přenosné na člověka. Příznaky vztekliny jsou velmi proměnlivé. Nemoc se přenáší slinami nakažených zvířat a manipulací s uhynulými těly. Projevuje se především jako zvýšená slinivost a agresivita, ztráta plachosti, ochrnutí a nemohoucnost. U psů je od vstupu ČR do EU očkování proti vzteklině povinné od dokončeného třetího měsíce věku s každoroční revakcinací.

 

Novinka platná od 1.7.2008 - Proti vzteklině se nemusí vakcinovat každý rok. 

Na základě ustanovení novely veterinárního zákona je nyní možné při povinné vakcinaci psů, koček a fretek proti vzteklině brát ohled na trvání imunity, kterou zaručuje výrobce použité vakcíny.
 
Jde o to, že dosud bylo povinné bez ohledu na použitou vakcínu každoročně psy, kočky a fretky přeočkovávat. Vzhledem tomu, že na trhu jsou vakcíny od různých výrobců, kteří zaručují imunitu delší než jeden rok, bere tuto skutečnost na vědomí i současná schválená novela veterinárního zákona. Ze současných 19 vakcín, které jsou na trhu zaručuje dvanáctiměsíční imunitu celkem 16, z toho dvě i dvouletou, dále jedna šestiměsíční a dvě tříletou imunitu.
 
V případě potvrzení vakcinace proti vzteklině uvedeného v pase je třeba dbát na uvedení imunity a dodržení uvedeného data, aby cestující do ciziny neměli v zahraničí problémy.

 Autor článku : MVDr. Barbara Lenská      © 2005 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Aktualizace 21.2.2009 redakce

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Sean
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651