NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Zoonózy - nemoci přenosné na člověka

Onemocnění, která jsou společná pro zvířata i lidi obecně označujeme jako zoonózy. Existuje téměř 150 potenciálních zoonóz psů a koček, avšak kromě vztekliny mají v České republice aktuální význam pouze některé parazitózy, bakteriální infekce a dermatofytózy (plísňová onemocnění).

Způsob přenosu zoonóz

Při ochraně lidí před zoonózami platí zásada snižovaní zcela blízkého kontaktu se zvířaty. Doslova intimní kontakt se zvířaty, i když jsou chována s maximální péčí, se v konečném důsledku může odrazit na zdravotním stavu majitele. I když pejsek chodí do přírody nebo po ulici pod dozorem majitele, má možnost se infikovat očicháváním a olizováním „stop“ jiných zvířat. Majitel, který je s takovýmto psem v úzkém kontaktu, může být za čas dalším hostitelem některé zoonózy. Zvířata s nekontrolovaným pohybem, především volně chované kočky, které často loví drobné hlodavce a ptáky, jsou z hlediska zoonóz velice rizikové. Papoušci v bytě rozprašují drobné peří i vyschlý trus. Majitel částečky vdechuje a může dojít k alergickým onemocněním nebo i k chlamydióze (tzv.psitakóze). Obdobná je situace i u dalších zvířat chovaných v domácnosti.

Prevence nákazy zoonózami

Obecně je třeba při soužití se zvířátky v jedné domácnosti dodržovat osobní hygienu, zvýšené opatrnosti je třeba dbát předvším u malých dětí, budoucích maminek a lidí s oslabenou imunitou, tedy i u starších lidí. V těchto případech doporučujeme pravidelně vyšetřovat zvířatům trus na vyloučení parazitů, případně je jednou za 3 měsíce odčervujeme. Budoucím maminkám doporučujeme, aby po dobu těhotenství veškerou péči o zvířata ponechali na svých partnerech. Separace zvířat je opodstatněná jenom v případech, kdy vykazují klinické známky onemocnění. Nejlepší prevencí je však vždy důsledná osobní hygiena.

 

 

Toxoplasmóza

Jednou z nejobávanějších a nejvíce diskutovaných zoonóz, především budoucích maminek, je toxoplasmóza. Původcem onemocnění je kokcídie Toxoplazma gondií, definitivním hostitelem (organizmus, v němž parazit dosahuje pohlavní zralosti a množí se) je kočka a mezihostiteli (proběhne v něm jenom část vývojového cyklu, avšak parazit zde nedosáhne pohlavní zralosti) je široké spektrum ptáků a savců včetně člověka.

Více ...

Dermatofytózy (plísňová onemocnění kůže)

Dermatofytózy jsou plísňová onemocnění kůže, chlupů a drápků. Nejčastější příčinou dermatofytóz je Microsporum canis, Microsporum species, Trichophyton.

Více ...

Ptačí chřipka

Influenza drůbeže, známá také jako ptačí chřipka je virové onemocnění postihující ptáky. Původcem nákazy je virus chřipky H5N1.

Více ...

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Connie
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651