NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Gynekologie, porodnictví a reprodukce

Články zaměřené na anatomii a funkci pohlavních orgánů, rozmnožování, tedy nakrytí a porod. Dále se zde dočtete jak a proč se provádí preventivní kastrace u psů a koček, jaké jsou časté nemoci pohlavních orgánů u domácích mazlíčků.

Anatomie a fyziologie pohlavních orgánů u samic

Pohlavní aparát samic zajišťuje reprodukci. Po oplození zralého vajíčka spermií zajišťují ideální prostředí pro růst a vývoj plodu. Samice tak plní svoji základní funkci - porodit živé mládě a laktací zajišťovat jeho výživu. Pohlavní aparát samic se skládá z dvou vaječníků a dvou vejcovodů, z dělohy, která má u většiny zvířat dva děložní rohy, děložního krčku, pochvy a vulvy. Důležitou úlohu v reprodukci hraje i mléčná žláza.

Více ...

Pohlavní cyklus u feny

U fen představuje pohlavní cyklus 4 fáze: proestrus, estrus, diestrus a anestrus, které se během reprodukční periody života zvířete v tomto sledu opakují a mizí s přechodem do tzv. senia ve stáří 10 – 14 let. Senium nemusí být pozorováno u všech fen, některé cyklují celý život. Zevně se projevují fáze proestrus a estrus a představují tzv. hárání. Přibližně 70% fen hárá 2x do roka a z těchto zvířat opět asi 70% hárá na jaře a na podzim. Interval mezi háráními se označuje meziříjový interval.

Více ...

Březost a porod u feny

Tento článek obsahuje informace o březosti feny, průběhu porodu štěňat, péči při porodu i seznam věcí, které k porodu štěňat budete potřebovat. Text doplňují fotky porodu štěňat feny plemene Kanárská doga.

Více ...

Kastrace feny

V článku Kastrace feny se dozvíte podrobné informace o tom, jaké jsou důvody ke kastraci fen, jaký věk je pro kastraci nejvhodnější, jak kastrace probíhá, jaké mohou po operaci nastat komplikace a jaká je nejlepší péče o fenu po kastraci.

Více ...

Kastrace psa

V článku Kastrace psa se dozvíte podrobné informace o tom, jaké jsou důvody ke kastraci psů, jaký věk je pro kastraci nejvhodnější, jak kastrace probíhá, jaké mohou po operaci nastat komplikace a jaká je nejlepší péče o psa po kastraci.

Více ...

Kastrace kočky

V článku Kastrace kočky se dozvíte podrobné informace o tom, jaké jsou důvody ke kastraci koček, jaký věk je pro kastraci nejvhodnější, jak kastrace probíhá, jaké mohou po operaci nastat komplikace a jaká je nejlepší péče o kočku po kastraci.

Více ...

Kastrace kocoura

Nejčastějším důvodem, proč se majitel rozhodne pro tento zákrok u svého zvířete, bývá snaha zamezit projevům samčího sexuálního chování.

Více ...

Nežádoucí nakrytí

Pokud se Vám z různých důvodů nepodařilo fenu uhlídat a máte podezření na nežádoucí nakrytí, není třeba ztrácet hlavu.

Více ...

Pseudogravidita - falešná březost

Pseudogravidita neboli falešná březost je stav, kdy u nebřezí feny probíhá normální luteální fáze (období po hárání) pohlavního cyklu avšak s abnormálními příznaky imitujícími březost.

Více ...

Pyometra - hnisavý zánět dělohy

Pyometra neboli hnisavý zánět dělohy je plíživě probíhající onemocnění a majitelé jej často zaznamenají až v rozvinutém stádiu. Představuje potenciálně smrtelné onemocnění charakterizované nahromaděním patologického obsahu v děloze s následnou celkovou intoxikací, případně sepsí (otravou krve). U fen toto onemocnění patří k nejčastějším a nejvážnějším poruchám reprodukčního systému.

Více ...

Adenokarcinom dělohy samic králíků

Adenokarcinom dělohy patří mezi nejčastější neoplazie (nádorová onemocnění) samic králíků. U samic starších 4 let se neoplazie vyskytuje v 50 - 80%.

Více ...

Agama kočinčinská - rozlišení pohlaví

Tento malý článek, kde popisujeme základní rozlišovací znaky agamy, doplňuje dotaz v sekci "Poradna lékaře".

Více ...

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Kairin Black Černý Faun
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651