NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Ortopedie

 

Ortopedie se zabývá poruchami pohybového aparátu, což znamená kostí, kloubů a chrupavek, šlach a svalů. Tato skupina onemocnění zahrnuje geneticky podmíněné a vývojové poruchy, degenerativní onemocnění, nádory a úrazy, ale i infekční a cévní nemoci pohybového aparátu.

 

 

 

Artróza (arthrosa)

Pojem artróza označuje degenerativní onemocnění koubu. Méně časté jsou primární artrózy, u nichž nezjistíme objektivní příčinu jejich vzniku. Ty nacházíme starších psů a obézních jedinců. Mnohem častěji se jedná o stav vzniklý následkem jiných poruch pohybového aparátu, ať vrozených nebo získaných - dysplazie kyčelních koubů, ruptury kolenních vazů, ostechondrózy apod.

Více ...

Dysplazie kyčelního kloubu - DKK

DKK je dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních kloubů. Jedná se tedy o vývojové, nikoli vrozené, onemocnění s polygenní dědičností. Na jeho vzniku se podílí kromě dědičnosti, která je daná genetickou informací, i faktory vnějšího prostředí. Pro vznik onemocnění je typická laxita kyčelních kloubů.

Více ...

Osteochondróza (osteochondrosis disecans) - OCD

OCD je onemocnění vyskytující se převážně u rostoucích psů velkých plemen. Jedná se o onemocnění chrupavek na kloubních plochách dlouhých kostí.

Více ...

Luxace pately - čéšky

Čéška je sezamská kost vrostlá do úponové šlachy čtyřhlavého stehenního svalu a klouže po kladce stehenní kosti. Luxace znamená její polohu mimo tuto kladku. Příčina luxace pately může být vrozená nebo traumatická. Může být spojena s anatomickými abnormalitami končetin. Podle lokalizace se dělí na luxaci mediální (vnitřní) nebo laterální (vnější).

Více ...

Nádorová onemocnění kostí

Kostní nádory mohou pocházet přímo z kostí nebo se jedná o metastatické nádory mající původ v nádorech měkkých tkání, nejčastěji prostaty, plic, mléčné žlázy, jater a štítné žlázy. Postižena bývají více velká plemena psů ve vyšším věku, přičemž lokalizace nádorů je většinou na dlouhých kostech končetin - na kosti vřetení, pažní, stehenní, holenní.

Více ...

Poranění kolene u psa, kočky

Kolenní kloub je složitý kloub, který tvoří 2 kondyly stehenní kosti, které mají konvexní tvar a kondyly kosti holenní, jejíž kloubní plochy jsou ploché. Vzájemný nesoulad vyrovnávají menisky. Poranění kolene může zahrnovat poškození nitrokoubních struktur - vazy, kloubní pouzdro, menisky, poškození svalů a mnohočetná traumata. Distorze je tzv. podvrtnutí, kdy nedojde k poškození kostí, může však dojít k ruptuře vazů, kloubního pouzdra, ke krvácení do kloubu. Luxace neboli vykloubení znamená, že kloubní plochy se přestanou dotýkat úplně nebo částečně (subluxace).

Více ...

Distrakce radia a ulny (nestejnoměrný růst kosti loketní a kosti vřetení)

Názvem distrakce radia a ulny označujeme poruchu ve vývoji kostí předloktí. Jedná se o nestejnoměrný růst kosti loketní a kosti vřetení, čímž docházík k deformaci končetiny.

Více ...

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Naši mazlíci
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651