NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Nežádoucí nakrytí

 

 

Pokud se Vám z různých důvodů nepodařilo fenu uhlídat a máte podezření na nežádoucí nakrytí, není třeba ztrácet hlavu.

 

 
Říje a plodné dny
• říje trvá většinou 21 dnů
• plodné dny jsou průměrně od 9. do 18. dne
• nejlépe je hlídat fenku od sedmého dne říje

Březost u feny trvá průměrně 63 dní. Sonograficky se březost pozná nejdříve po 21 dnech, spolehlivě 30 den po nakrytí.

 

Běžně až 60 % fen z těchto předpokládaných nakrytí není březích. Může se jednat o pouhé podezření majitele, fenka v tu dobu neměla plodné období a i během plodného období nekončí každé nakrytí oplodněním.

 

Je lépe tedy nejprve určit, zda fena vůbec zabřezla.


Jaké jsou možnosti řešení nežádoucího nakrytí?

Před potvrzením gravidity

1) Farmakologické přerušení gravidity hormonálními přípravky, které se podávají injekčně 5., 7., a 9. den po nakrytí.

 

Aplikace těchto látek však znamená vysoké riziko vážných komplikací, např. hnisavý zánět dělohy a narušení krvetvorby, což jsou život ohrožující komplikace. Pokud k nakrytí nedošlo, vystavíte Vaši fenku těmto rizikům zcela zbytečně.

 

2) Nechcete-li ani v budoucnu další štěňátka, můžete nechat fenku vykastrovat. To je nejlepší provést nejdříve 14 dní po skončení hárání, kdy už není děloha překrvená a fenka je v lepší kondici z důvodu anestézie. Děloha se vyjme i s embryi, pokud opravdu došlo k zabřeznutí.

 

Tímto zákrokem se zároveň zbavíte starostí s háráním, možného nežádoucího nakrytí v budoucnu, falešných březostí, zánětu dělohy ve stáří, a významně snížíte riziko vzniku nádorů mléčné žlá

 

Po potvrzení gravidity

1) Můžete počkat do doby, kdy je možné graviditu prokázat a po potvrzení nálezu, pokud štěňátka opravdu nechcete, zahájit farmakologické přerušení gravidity.

 

Je to nepříjemný proces. S fenkou musíte docházet na opakované aplikace hormonálních injekcí. Dle typu použitého preparátu je možno podat dvě hormonální injekce nebo je potřeba docházet na injekce denně až do doby, něž dojde k potratu, což bývá přibližně pět až sedm dní.

 

Léčba vyvolává zánik žlutého tělíska na vaječnících, což je doprovázeno stavy nevolnosti, zvracením, průjmem, krvavým výtokem a celkovým neklidem. Toto řešení doporučujeme v opodstatněných případech.

 

2) Smířit se s graviditou, nechat fenku porodit a ušetřit ji tak možných zdravotních rizik, která mohou nastat během uměle vyvolaného přerušení gravidity. Pokud není riziko vznikající graviditou a porodem vyšší něž u předchozích řešení, tento postup doporučujeme.

 

 

 

 


 

 

Autor článku : Daniela Duchková               © 2005 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Matýsek
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651