NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Distrakce radia a ulny (nestejnoměrný růst kosti loketní a kosti vřetení)

Názvem distrakce radia a ulny označujeme poruchu ve vývoji kostí předloktí. Jedná se o nestejnoměrný růst kosti loketní a kosti vřetení, čímž dochází k deformaci končetiny.

Mechanismus vzniku nestejnoměrného růstu kosti loketní a kosti vřetení

Každá z obou kostí tvořících předloktí má po dvou tzv. epifyzeálních růstových chrupavkách, v horní a spodní části kosti. Z distální (spodní) růstové chrupavky roste kost vřetení  ze 60% a kost loketní z 80%. K uzávěru růstových chrupavek dochází kolem 9. - 10. měsíce věku. Nejkritičtější období pro vznik této vady je 4.-9. měsíc věku. Příčinou tohoto jevu je předčasný uzávěr růstové chrupavky na jedné z kostí - nejčastěji se jedná o distální růstovou chrupavku ulny - kosti loketní, přičemž druhá kost pokračuje v podélném růstu normální rychlostí. Obě kosti jsou shora drženy kloubem loketním a zápěstím v dolní části  předloktí. Při zpomalení nebo zastavení růstu loketní kosti pokračuje kost vřetenní v růstu, tím dochází k jejímu ohnutí, zápěstí je vytočené, dochází k subluxaci (podvrtnutí) lokte s následným rozvojem artrózy.

Příčina vzniku distrakce radia a ulny

Příčina může být zjevná - trauma, náraz, komplikace při zlomenině distální třetiny vřetenní kosti, nebo naopak obtížně zjistitelná - porucha metabolismu kostí, zátěž, dědičnost (sky teriér), poruchy ve výživě nebo jiné vady vývoje kostí - retence růstové chrupavky, hypertofická osteodystrofie, osteochondróza.

Řešení

V době do konečného uzavření růstových chrupavek vřetenní kosti (asi 8 měs.) se provádí tzv. ostektomie ulny (vytnutí části kosti a tím uvolnění tahu), později korektury pokřivené kosti pomocí osteotomie (prodloužení postižené kosti).


Autor článku : MVDr. Pavla Hyclová     © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Baja ořechovská skála
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651