NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Cirkoviróza exotických ptáků - Psittacine Beak and Feather Disease (PBFD)

Co je cirkoviróza neboli PBDF

Cirkoviróza exotických ptáků je virové onemocnění, které se stalo postrachem všech chovatelů exotických ptáků, a to především milovníků papoušků kakadu, eklekta, papouška šedého, ary, amazoňanů, papoušků rodu Pionus, agapornise a papouška vlnkovaného.

Výskyt PBDF

Virus PBFD se vyskytuje u vysokého procenta divoce žijících australských papoušků. Odchytem ptáků z volné přírody se toto onemocnění postupně rozšířilo po celém světě a i v naší republice se s ním řada chovatelů více či méně úspěšně potýká. Mezi ptáky se virus přenáší trusem, péřovým prachem a předpokládá se i přenos z rodičů na potomstvo. Sám chovatel může virus přenášet mezi ptáky na oděvu a pracovními pomůckami.

Projevy cirkovorózy u jednotlivých druhů papoušků 

  • U papouška kakadu se onemocnění projevuje opožděným přepeřováním, deformovaným peřím, ztrátou péřového pudru na zobáku, přerůstáním, zlomeninami a bolestivými lézemi zobáku i drápů.
  • U papoušků vlnkovaných může pouze chybět krycí nebo prachové peří.
  • U agapornisů peří nemusí narůst nebo je poškozené.
  • U papouška šedého se někdy změny na peří vůbec neobjeví a pták uhyne z důvodu přidružených infekcí. Cirkovirus totiž výrazně potlačuje funkci imunitního systému a papoušek se nemůže bránit proti běžným infekcím.

Průběh onemocnění

  • Mladí ptáci jsou vůči infekci velmi vnímaví, průběh bývá akutní a hynou během několika týdnů.
  • U starších ptáků bývá chronický průběh, mohou se vyskytovat i ptáci bez klinických příznaků!

Pokud nejsou patologické změny na zobáku závažné nebo příliš bolestivé, mohou papoušci žít i několik dalších let. Většina však uhyne do šesti až dvanácti měsíců od prvních příznaků.

Diagnostika, terapie a prevence PBDF

PBFD se diagnostikuje metodou PCR z krve nebo vyšetřením tkáně.

Terapie tohoto onemocnění bohužel neexistuje. Papouška je možné podporovat léky, které stimulují imunitní systém, léčit přidružené infekce, podávat probiotika a pravidelně dezinfikovat prostředí.

Boj proti cirkoviróze spočívá v prevenci. Nepořizujte si velké papoušky bez zdravotního potvrzení a testů na PBFD. K papouškům kakadu a žako nepřikupujte andulky nebo agapornise, kteří mohou toto onemocnění přenášet. Máte–li již doma papoušky, dodržujte důsledně karanténu, včetně zvláštního oblečení i chovatelských pomůcek. Nedejte na chovatele, kteří Vám budou tvrdit, že toto onemocnění neexistuje a Vás se netýká...


Autor článku : MVDr. Iva Librová   © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Cassira Chucky in Moravia
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651