NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Onemocnění víček

 

Onemocnění víček patří mezi poměrně často se vyskytující zdravotní problémy u psů, méně často u koček. Důležitou funkcí víček,která je při jejich nemocnění narušena, je roztírání slzného filmu po povrchu rohovky, což může následně vést k poškození rohovky.

Mezi nejčastěji se vyskytující onemocnění patří:

Entropium

Entropium je stav, kdy dochází k vtočení víčka v takovém rozsahu, že se srst dostává do kontaktu s rohovkou. Dochází k iritaci (dráždění) rohovky, jejímu zánětu a při dlouhotrvajícím a neléčeném entropiu i k poškození rohovky. Onemocnění je bolestivé a je doprovázeno silným výtokem z postiženého oka.

Pokud se onemocnění vyskytuje u mladých psů, nejčastěji do věku 6 měsíců, hovoříme o entropiu vrozeném. Velice často je onemocnění oboustranné. Mezi predisponovaná plemena patří např. buldok, bloodhound, špringršpaněl, kokršpaněl a šarpej.

U starších psů je nutné rozlišit, zda se jedná o entropium spastické. Vzniká kontrakcí očních svalů, která je spojena s bolestivostí očí. Spastické entropium je možné odlišit aplikací lokálního anestetika, po jehož aplikaci dochází k uvolnění svalového spasmu (napětí) a víčko se vrací do původní polohy.

U psů v druhé polovině života se může vyskytnout tzv. entropium senilní, které je spojeno s povolením faciální (obličejové) kresby zvířete. Velmi často se vyskytuje u anglických kokršpanělů. Chronickým drážděním rohovky dochází k jejímu zánětu a ukládání pigmentu do stromatu rohovky.

Po chirurgickém zákroku, poranění nebo chronickém zánětu může vzniknout entropium cikatrizační, které vzniklo v důsledku jizvy.

Terapie je ve všech případech chirurgická.

Ektropium

Jedná se o „vychlípení“ víčka, které může vést k zánětu spojivek a rohovky, spojené s výrazným výtokem.

Onemocnění může být vrozené a to především u těchto plemen: bernardýn, bloodhound, clumberšpaněl, mastif a kokršpaněl nebo získané.

Terapie u vrozeného i získaného ektropia je chirurgická.

Diamantové oko

Jedná se o kombinaci výskytu entropia a ektropia na jednom víčku.

Distichiáza

Jedná se o vrozenou vadu, při níž vedle řady normálně uložených řas vyrůstá další řasa z vývodů meibomskýžch žláz nebo těsně za nimi. Pokud řasy způsobují problémy (výtok, poškození rohovky) je nutné tyto řasy odstranit.

Ektopická řasa

Růst řas přes horní část spojivky víčka směrem k rohovce označujeme pojmem ektopická řasa. Onemocnění je bolestivé, rohovka je chronicky drážděna.

Terapie spočívá v chirurgickém odstranění ostrůvku řas.


Autor článku: MVDr. Barbara Lenská     © 2007 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Pohodička :-)
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651