NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Psí invalidní vozík na zakázku

 

I naši psí mazlíčci se mohou dostat do situací, které vedou k částečné nebo úplné nepohyblivosti zadních končetin. Příčin vzniku ochrnutí či ztížené pohyblivosti zadních končetin je mnoho. Pokud nedojde k úplnému uzdravení pacienta, je to vždy smutný příběh. Není však nutné nechodícího pejska zcela vyřadit ze společenského života či dokonce utratit. Jistě jste již slyšeli nebo dokonce potkali na ulici pejska s invalidním vozíčkem. My vám nyní nabízíme výrobu vozíku pro vašeho postiženého pejska na zakázku.

 

 

Důvody ochrnutí zadních končetin u psů

 

Výhřez meziobratlové ploténky

je onemocnění, kdy se uvolní z meziobratlového spojení chrupavčitá destička a vnikne různou rychlostí, částečně či zcela do páteřního kanálu, kde poškodí míchu a její funkce. Míra poškození závisí na více faktorech. Výhřezlá meziobratlová ploténka je operabilní stav, je však třeba k operaci přistoupit dříve, než dojde na míše k trvalým následkům na míše a tedy i inervaci zadní poloviny těla. Jsou však případy, kdy meziobratlová destička vyhřezne do páteřního kanálu takovou rychlostí, že míchu nevratně poškodí. Tímto onemocněním nejčastěji trpí predisponovaná (geneticky zatížená) plemena, mezi které patří především jezevčíci všech velikostí, baseti... U nich se může postižení vyskytnout i ve velmi mladém věku.

 

 

Infarkt míchy

je stav, kdy dojde k postižení míchy výronem krve do páteřního kanálu, resp. přímo do obalů míchy a tlak krve způsobuje otok v místě hematomu a dochází k utlačování míchy, což způsobuje její poškození. Tento stav není operací zcela odstranitelný a podstatná je podpůrná infúzní a medikamentózní terapie. Toto onemocnění se vyskytuje u různých plemen psů v různém věku.

 

 

 

Syndrom Cauda Equina

je neurologické postižení, které se vyskytuje především u větších plemen psů, kdy dochází k uvolnění spojení posledního bederního obratle a kosti křížové. V tomto místě dochází k poškozování míchy, v důsledku toho se zhoršuje koordinace zadních končetin, později může dojít k jejich úplnému ochrnutí. V časném stádiu nemoci je úspěšnost operace vysoká, je však třeba posoudit celkový stav pacienta a především stav kyčlí, aby rekonvalescence po operaci probíhala úspěšně, protože toto onemocnění postihuje hlavně starší psy větších plemen, např. německé ovčáky.

 

Poúrazové stavy

Následkem úrazu může dojít k postižení míchy, např. po zlomeninách obratlů, po zlomeninách pánve, po autoúrazech nebo jiných polytraumatech. Řešili jsme poranění míchy např. po střele brokem do páteře, zlomeninu páteře u čivavy, kterou děti houpaly na houpačce, zlomeninu obratle u velkého psa po úderu do zad kovovou tyčí. Někdy dochází i k postižení zadních končetin, které nejsou schopny plnohodnotné chůze.

 

Možnosti řešení u nechodících psů

 

 

Pokud nedojde k úplnému uzdravení pacienta, je to vždy smutný příběh. Není však nutné nechodícího pejska zcela vyřadit ze společenského života či dokonce utratit. Jistě jste již slyšeli nebo dokonce potkali na ulici pejska s invalidním vozíčkem. Článek manželů Bočkových „Jak vyrobit psí invalidní vozík“, uveřejněný na našich stránkách je návodem na výrobu vozíčku „vlastními silami“. V tomto článku, který autoři konzultovali s MVDr. Lukášem Duchkem, jste si mohli přečíst, jak má správně vypadat a jaké má mít vlastnosti kvalitní a bezpečný invalidní vozík pro vašeho nechodícího psího kamaráda.

 

Shrňme si zde vlastnosti kvalitního invalidního vozíku pro psa:

 

  • vozík musí být dostatečně lehký, nejlépe z hliníkových profilů
  • musí být stabilní, aby nedošlo k jeho převrácení při pohybu psa v terénu
  • musí být pohodlný, aby nedocházelo k oděrkám nebo jinému poškozování kůže
  • měl by mít dostatečný prostor pro zadní nohy a umožňovat jejich zavěšení, aby nedocházelo k poškozování tlapek zadních nohou při pohybu psa ve vozíku
  • nesmí psům zabraňovat ve vyměšování, které bývá u invalidních pejsků často nekontrolované (inkontinence moči a trusu)
  • musí umožňovat snadné upevnění a uvolnění psa z vozíku
  • musí umožňovat volný pohyb zdravých končetin a svou velikostí zbytečně psovi nepřekážet v pohybu omezenými prostory

Výroba invalidního vozíku pro psy v domácích podmínkách i na základě podrobného návodu ve zmiňovaném článku může být pro mnohé majitele nemožná. V současné době neexistuje v Čechách žádný oficiální výrobce invalidních vozíků pro psy.

 

Vozík na zakázku u nás

 

My vám nyní nabízíme výrobu vozíku pro vašeho postiženého pejska na zakázku. Vozík splňuje veškeré podmínky, které jsme jmenovali na začátku textu.

Vozík je vyroben z hliníkových profilů, které jsou nastavitelné do výšky i do délky o +/- 3 cm dle potřeby, má nafukovací kolečka. Závěs na pánev, zadní končetiny i samotný postroj kolem hrudi psa jsou odnímatelné a je možnost je pohodlně čistit, ev. vyprat. Závěs na pánev je přizpůsoben pohlaví psa a je tvarován tak, aby nezabraňoval volnému vyprazdňování moči ani stolice a nedocházelo k ušpinění pejska nebo postrojů či vozíku. Zároveň je polstrovaný a vyrobený z velmi kvalitního materiálu, který svými vlastnostmi imituje kůži. Všechny popruhy, které jsou na vozík ukotveny, se dají regulovat pro případ, že by pejsek např. v budoucnu přibral na váze. Vozík se snadno připevňuje. Pejskovi je nejprve připevněn postroj na hrudník. Postroj má po obou stranách hrudníku umělohmotné spony, kterými se po usazení psa do závěsu a po zavěšení zadních nožek do popruhů připojí postroj k samotné konstrukci vozíku.

 

Podmínky zakázkové výroby

 

K výrobě vozíku je potřeba provést u pacienta před zadáním zakázky neurologické vyšetření především kvůli posouzení vhodnosti řešení stavu použitím invalidního vozíku, určení specifik pro výrobu u konkrétního pacienta apod. Dále je vhodné základní klinické vyšetření celkového stavu pacienta. Důvodem je především perspektivnost zakázkové výroby vozíku vzhledem k pořizovací ceně.

Zároveň s tímto vyšetřením provádíme měření požadovaných rozměrů nutných pro výrobu vozíku. Požadované údaje jsou vyplněny do zakázkového listu, který je odeslán výrobci a po složení zálohy ve výši minimálmě poloviny předpokládané ceny vozíku je zahájena výroba. Předpokládaná doba výroby je maximálně jeden měsíc od zadání zakázky. Při předání vozíku je doplacena zbývající část ceny vozíku.

 

Ceny vozíků

 

Trpasličí a malá plemena psů - 8.000,- až 10.000,- Kč
Střední a velká plemena psů - 10.000,- až 12.000,- Kč
Uvedené ceny jsou bez DPH.
V ceně je zahrnuto základní klinické a neurologické vyšetření a měření pacienta.

Cena závisí na konkrétní spotřebě materiálu, typu koleček zvolených dle potřeb konkrétního pacienta apod.

Nabídka na zakázkovou výrobu invalidního vozíku platí i pro kolegy veterináře a jejich pacienty. Podmínky sjednání zakázky můžete dohodnout přes email duchek(a)vetcentrum.cz.

 

 

Autor článku Daniela Duchková  © 2008 VETCENTRUM Duchek s.r.o.


 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Samuelek
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651