NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Adenokarcinom dělohy samic králíků

Co je adenokarcinom ramlic a jak vzniká

 

Adenokarcinom (rakovina) dělohy patří mezi nejčastější neoplázie (nádorová onemocnění) samic králíků (ramlic, králic). U samic starších 4 let se neoplazie vyskytuje v 50 - 80%. S věkem prodělává endometrium (vnitřní výstelka dělohy) změny, stářím se snižuje buněčnost a zvyšuje množství kolagenu. Tyto změny jsou spojeny s rozvojem rakoviny dělohy. Rakovina dělohy u samic králíků je pomalu se vyvíjejícím plíživým procesem. Nejdříve se objeví změny dělohy a břišní dutiny, metastázy do plic, jater a kostí se objevují během 1-2 let.

 

Příznaky adenokarcinomu ramlic

 

Mezi prvotní klinické příznaky patří snížení plodnosti, málopočetné vrhy, zvýšený výskyt resorpce (vstřebání) plodů a porodů mrtvých mláďat. Prvními příznaky, které můžeme zpozorovat na zvířeti, jsou hematurie (krev v moči) nebo výtok serózního  (čirého) vaginálního sekretu. Často se objevuje krev po dokončení močení. Klinické příznaky pozdějšího stádia, kdy u ž je nemoc plně rozvinuta, zahrnují apatii, nechutenství, anorexii (vyhublost), dyspnoi (ztížené dýchání) v případě plicních metastáz.

 

Diagnostika a léčba adenokarcinomu ramlic

 

Adenokarcinom dělohy můžeme diagnostikovat pomocí pohmatu dutiny břišní v její spodní části. Při pohmatu nacházíme zvětšenou dělohu nebo masu o průměru 1-5 cm v oblasti spodní části břicha. Pro potvrzení diagnózy využíváme rentgenologické nebo ultrasonografické vyšetření. Jediným možným způsobem léčby při potvrzení diagnózy je chirurgická excize vaječníků a dělohy - ovariohysterektomie. Po zákroku se doporučuje sledování pacientky každých 6 měsíců po dobu 1-2 let pro monitorování plicních metastáz nejčastěji pomocí RTG snímku plic.

 

 

Prevence

Pokud není samice králíka určená pro chov, doporučujeme provést preventivní ovariohysterektomii - kastraci před dosažením 2 let věku.


 

Autor článku : MVDr. Petra Mikulcová      © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Pomocníci - Áda,Čert,Filda a Johča
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651