NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Králíci a lidské nemoci
Dáša
16.12.2007 
Dobrý den, prosím Vás o informaci, jak vnímaví jsou králíci na lidské nemoci (angína, chřipka, zimní viróza, rýma)- prosím o porovnání s vnímavostí lidí vůči těmto nemocem navzájem. předpokládám, že králíčci tyto nemoci chytit mohou, ale jsou vůči lidským bacilům vnímaví méně než lidí. Jakou mohu použít prevenci? Jak na králíkovi poznám, že ode mne chytil chřipku či angínu? Podotýkám, že jsem se snažila prosít váš archiv a našla jsem dotaz "králíčci a lidská chřipka!, ale bohužel se mi nezobrazuje odpověď. Děkuji  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr. Petra Mikulcová
20.12.2007 
Dobrý den,
vaše předpoklady jsou mylné. Králíci sice trpí stejnými symptomy jako lidí (rýma a nachlazení), ale jedná se o onemocnění, jejichž příčinou jsou jiní původci. Původcem lidské rýmy jsou nejčastěji rhinoviry. U králíků je nejčastějším původcem rýmy Pasteurella multocida, ta je také nejčastějším patogenem napadajícím horní i dolní cesty dýchací. Původcem lidské angíny je Streptococcus pyogenes. Ten také nepatří mezi patogeny postihující dýchací systém těchto drobných savců. Původcem chřipky je myxovirus typu A, B a C, což jsou opět činitelé pro králíky neškodní. Takže chřipku ani angínu od vás váš králík chytit nemůže. I přesto mu můžete posilovat imunitu, a to např. Beta-glukanem, echinaceou či multivitamíny (zejména vitamín C).
S pozdravem MVDr. Petra Mikulcová

Pozn. redakce: Děkujeme za snahu projít archiv dotazů. Po změně poradny a rozčlenění historie je třeba ručně přiřadit jednotlivé dotazy k okruhům dotazů, z celkového počtu cca 2500 je zatím rozřazena asi polovina, ostatní zůstávají zatím skryté, proto se vám dotaz nezobrazoval, omlouváme se a děkujeme za pochopení.  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Luakosko v akcii
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651