NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Mykóza u psa
Zuzana Slabá
1.11.2006 
Dobrý den, mám doma sedmi měsíčního jorkšírského teriéra. Už od mala, což znamená necelý půlrok, trpí mykózou kůže. Veterináři na veterině, kam chodím, se ho snažily léčit všemi možnými způsoby. Různé mastičky, šampony...nic nezabralo. Asi před měsícem mu daly prášky a ty mu pomohly. Jenže po týdnu, co prášky přestal brát, se mykóza objevila znovu. Už to trvá necelý půlrok a přijde mi, že je to docela dlouhá doba. Začínám si myslet, že postupy na klinice, kam chodím, asi nebudou nejlepší. A právě proto píšu vám. Myslíte, že je normální, že mykóza u psa trvá tak dlouho? Ráda bych znala Váš názor na tento problém. Léčba mě stála už mnoho peněz a nerada bych s nimi plýtvala dál. A hlavně bych byla ráda kdyby byl můj pejsek už zdravej. Předem děkuju za odpověď. S pozdravem Slabá  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
3.11.2006 
Dobrý den,
mykóza kůže patří k onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou terapii, celkovou podporu imunitního systému a řadu hygienických opatření. Dermatofytózou jsou postižena často velmi mladá nebo stará zvířata a zvířata s oslabeným imunitním systémem z důvodu stresu, neplnohodnotné výživy nebo s ektoparazity, kteří narušují ochrannou bariéru pokožky. K několikatýdenní léčbě se používají šampóny nebo spreje, kterými se ošetřuje povrch těla a velmi často tato terapie zabírá. Ve vážnějších případech je nutné podávání tablet s antimykotickými účinky až do negativního kultivačního nálezu. U zvířat s delší srstí je vhodné okolí postižených míst ostříhat, aby se zamezilo šíření infekce. Některé kmeny dermatofytických hub však mohou vyvinout rezistenci k některým lékům. Další komplikací je, že se ze zvířete uvolňuje do prostředí množství odolných spór, které je nutné často likvidovat mechanickým úklidem nebo použitím antimykotických přípravků. I po úspěšné léčbě se může onemocnění znovu objevit, protože řada zdravých zvířat, a to především dlouhosrstých koček, spóry přenáší, aniž by vykazovaly jakékoli příznaky onemocnění.
Doporučuji vytrvat v léčbě až do negativního kultivačního nálezu, pravidelně používat při domácím úklidu antimykotické přípravky, uvažovat o vakcinaci proti Microsporum canis, což je nejčastěji se vyskytující původce mykóz. Podpořte imunitní systém Vašeho pejska přírodními prostředky (např. beta glukan, echinacea) a dopřejte mu v potravě dostatek omega kyselin, důležitých pro správnou funkci a stavbu kůže. Pokud máte doma kočku nebo jiné zvíře, odeberte vzorek srsti na kultivaci. Bude–li pozitivní, doporučuji přeléčit. Upozorňuji, že toto onemocnění je přenosné na člověka!
Brzké uzdravení přeje MVDr. Iva Librová  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Black a Isinka
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651