NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Psí svrab
Eva K.
17.11.2006 
Dobrý den, pokoušela jsem se na netu dovědět něco o psím svrabu,ale informace jsou velmi kusé. Tam jsem ale získala Vaši adresu, tak jí využívám ke svému dotazu. Náš pes má nějakou vyrážku, která asi svědí, protože si ji vyškrábe a vykouše do krve. Zvěrolékař to označil za svrab. Dal nějaké mazání, píchnul nějakou injekci, ale stav se příliš nezlepšil. Prosím, poraďte, co ještě mohu psovi obstarat: pomohou i antiscabika z humánní nedicíny? Je psí svrab přenosný na člověka? Děkuji za Vaše odpovědi. S pozdravem Eva K.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
17.11.2006 
Dobrý den, svrab je nepříjemné parazitární onemocnění, které může být přenosné i na člověka. Zákožka svrabová se řadí mezi roztoče a je velká sotva půl milimetru. Oplodněné samičky vyvrtávají chodbičky ve vrchní vrstvě kůže, kde kladou vajíčka. Nejčastěji si vybírají řídce osrstěná místa, jako jsou ušní boltce, břicho, okolo kloubů končetin. Silné svědění se časem stupňuje a zesiluje se v teplém prostředí. Vypadává srst, objevuje se zarudnutí, krváceniny, strupy a drobné pupínky. Onemocnění se snadno přenáší kontaktem s nemocným zvířetem.
Průkaz onemocnění je je někdy problematický a je zapotřebí provádět opakovaný kožní seškrab a následné mikroskopické vyšetření. Uvádí se, že i při dodržení vyšetřovacích postupů, se nepodaří svrab přímo prokázat u 50-ti % případů! Proto se doporučuje zahájit terapii a podle odezvy pak usuzovat na sarkoptový svrab.
Pacienta je nutné ostříhat a vykoupat v šamponu na odstranění strupů. K terapii se nejčastěji používá opakovaná injekční aplikace ivermektinu, která se opakuje po sedmi až deseti dnech. Tento přípravek se však nesmí použít u kolií, šeltií, bobtailů, briardů a některých teriérů. Důležitá je současná léčba všech zvířat, která byla s nemocným zvířetem v kontaktu. Vhodné je nasadit zvířeti límec, aby se nadále nezraňovalo. Pokud je svědění velmi intenzivní, mohou se podávat na 3 až 5 dní kortikosteroidy. Deky a psí pelíšek je dobré vyměnit nebo sterilizovat. Naštěstí jsou zákožky citlivé vůči vyschnutí, mrazu a slunečnímu záření. Pokud máte boudu nebo výběh, nepouštějte alespoň 14 dnů žádné zvíře do těchto prostor.
Uvádí se, že až 60% osob, které jsou v kontaktu s nemocným zvířetem, může být přechodně napadeno zákožkami. Objeví se svědění a drobné červené pupínky na rukou a trupu. Kožní problémy však zmizí sami do 4 týdnů po vyléčení psa. Dojde pouze k vývoji jedné až dvou generací zákožek.
Pokud terapie nezabírá, může se jednat i o jiné svědivé onemocnění. V tom případě je na místě další diagnostika.
S pozdravem MVDr. Iva Librová

(Dotaz převzat z emailu nemocnice@vet-centrum.cz. Omlouváme se za opožděné zodpovězení dotazu z technických důvodů. pozn. redakce)  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
spinkám...
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651