NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Štěňata ano či ne?
Ajka
27.10.2009 
Prosím o radu ohledně vhodnosti ev. blokace hárání u feny. Naše roční fenka krysaříka má za sebou první hárání v 10 měsících. Po hárání následovala falešná březost. Museli jsme ji nechat zastavit medikamentózně, měla počínající laktaci a stále vyhledávala samotu a ležela. Snažili jsme se jí odreagovat, nicméně doba po kterou jsme byli v zaměstnání byla pro ni vhodnou pro její úvahy o mateřství. Vzhledem k tomu, že fena je na nás silně fixovaná, předpokládáme, že by se pseudogravidity mohly opakovat. Zvažujeme ev. antikoncepci. Ráda bych věděla, jak psí organismus toto přijímá a je li to vhodné. Uvažovali jsme také o možnosti štěňat. Ale vzhledem k tomu, že fena má za sebou 2 ortop. operace po zlomenině, je nám jí líto a máme o ní strach. Vím, že těhotenství je přirozený jev, ale ráda bych věděla, zda je pro fenku absence porodu, či aplikace antikoncepce nějak škodlivá. Děkuji Ajka.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr.Marta Skrejvalová
2.11.2009 
Dobrý den,
máte celkem pravdu v tom, že příznaky pseudogravidity se u fenky budou po každém hárání opakovat a pravděpodobně i stupňovat, ale důležité je vědět, že se tento stav neupraví k Vaší spokojenosti po nakrytí a odchovu štěňat (mé zkušenosti ukazují, že je tomu spíš naopak, pseudogravidita po štěňatech bývá často podstatně výraznější).
U fen jsou k antikoncepci používány progestageny, hormony, které vyblokují říji na 3-9 měsíců (variabilně, nelze předem odhadnout), tudíž jejich aplikace se opakuje po 3,4 a 5 měsících a následně pravidelně po 6 měsících po celý život. Podávání těchto léků sebou nese určitá rizika - některé fenky již po 1. aplikaci nikdy říji nemají, pravidelná dlouhodobá aplikace může vést k zánětu dělohy, ve vyšším věku také k cukrovce nebo nádorům mléčné žlázy. Proto se vždy snažíme majitelům rozmluvit její používání k dlouhodobému vyblokování říje. 1-2 aplikace jsou ještě snesitelné a relativně málo problematické, do té doby byste se měli rozhodnout, zda chcete např. na fence odchovat alespoň 1 vrh. Každopádně bych výhledově zvážila kastraci - je to sice nevratná věc, nicméně odpadnou problémy s háráním a hlavně s falešnou březostí, které v konečném důsledku mohou též vést k nádorům mléčné žlázy, aniž byste fence aplikovali hormony, které blokují její přirozené hormony.
S pozdravem MVDr. Marta Skrejvalová  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Kimík pózuje
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651