NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Průjem, průjem a průjem
Lenka Šavelová
9.1.2008 
Milá paní doktorko, prosím Vás touto cestou o radu, jelikož si nevíme rady s naší fenou Dobrmana. 28.11.07 jsme jí našli u silnice v zuboženém stavu.(Viz. příloha) Hned ten den podstoupila operaci žaludku, který byl plný chlupů a kůže z divočáka. Dle doporučení pana doktora jsme jí nasadili dietu. První den bez stravy, další 2 jen černý čaj, dalších pár dní kuřecí vývar a pak rýže s kuřecím masem. Po čase + zelenina. Vše doprovázeno injekcemi s vitamíny, minerály a antibiotiky. Asi týden po operaci dostala i injekce na zastavení průjmu. Ten se zastavil ale na čas. Od té doby což je měsíc a kousek stále s průjmem bojujeme. Necelý týden je stolice tuhá a pak máme opět průjem. Krmíme jí stále rýží, kuřecím masem, občas přihodíme kuřecí žaludky nebo srdíčka (jednou vařené vepřové maso), do jídla přidáváme mrkev a vločky. Sem tam dostala kost z buvolí kůže či sušené vepřové ucho na čištění zubů . 28. 12. 2007 spapala odčervovací tabletky. Teď máme průjem znovu a to už 5 den. Po 2 dnech jsme jí začali přidávat do jídla Smektu ale ani ta nepomohla. Máme jí nějak upravit jídelníček či přejít na speciální granule? Nebo je problém někde jinde... např. slinivka atd. Ráda bych znala Váš názor, jelikož mám velice dobrou zkušenost s Vaší poradnou. Předem moc děkuji. Lenka Š.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr. Pavla Hyclová
9.1.2008 
Dobrý den,
nejprve bych zdůraznila potřebu klinického vyšetření, určení typu průjmu (tenké - tlusté střevo) a následně doporučení dalších vyšetření. Příčin chronického průjmu je mnoho. Při diagnostice se začíná většinou méně invazivními metodami jako je vyšetření krve (vyloučení onemocnění ledvin, jater, zánětu), koprologickým vyšetřením na přítomnost parazitů a chemické vyšetření na zjištění aktivity proteáz (slinivka břišní). Co se týče parazitologického vyšetření, průjmy způsobuje také giardioza (parazitární onemocnění), kde se provádí odběr trusu alespoň třikrát ob den nebo také diagnostické nasazení metronidazolu (běžná antiparazitika nezabírají). V úvodu je také doporučitelné zkrmovat speciální dietu pro zažívací potíže (bez ohledu na zátěž psa). Pokud průjem ustává po 24-48 hodinové hladovce, jedná se často o osmotický průjem, jehož projevy výrazně tlumí nízkotučná dieta. Ta často potlačí potíže bez potřeby dalších složitých vyšetření. Pokud se jedná o psychogenní typ průjmu - nervózní psi, psi pracovně vytížení mají často ranní stolici normální (klid podporuje vstřebávání tekutiny ze střeva), přes den se zřeďuje. Mohlo by se jednat také o hypersenzitivitu na některé složky krmiva (eliminační dieta, hypoalergenní dieta), nebo nespecifický střevní zánět (diagnostika pomocí endoskopické biopsie). Diagnosicky se někdy používají i antibiotka pro vylouční bakteriálního přerůstání ve střevě. Další možností je USG vyšetření, RTG vyšetření, bakteriologické vyšetření rektálního výtěru, cytologie otiskového preparátu atd. Problematika je rozsáhlá, obraťte se s důvěrou na svého veterináře.

PS: Doporučila bych přechod na speciální granule např. Digestive Low Fat od Royal Canin. Pokud je pes žravý, ale přesto hubne kvůli průjmu, je jednou z možností také vyšetření krve na nedostatečnou funkci pankreatu (TLI).
S pozdravem MVDr. Pavla Hyclová  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Duet
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651