NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Girardie, kokcidie, škrkavky u činčil
Ludmila Ščišláková
9.10.2007 
Dobrý den, mám na Vás větší dotaz. Je to dost důležité nejen pro mě, ale pro dost chovatelů činčil. Nevíme si rady. Na jaře letošního roku začala prodávat chovatelka z Německa činčily našim chovatelům. Na jaře koupila jedna paní - umřela po převozu domů. Já si koupila v létě činčilu Safír Ebony za 220 euro a další 4 safírové činčily.Inned po příjezdu domů jsem zjistila, že je skleslý, má smutné oči a měl průjem. Oddělila jsem jej do karantény. Na veterině jsme udělali rozbor bobků - měl gerardii (ne vajíčka, ale už všude), léčila jsem, ale zemřel. Musela jsem přeléčit celý chov preventivně. Nyní si 4 češky přivezly od té samé paní činčily. jedna koupila činčilu, která byla těhotná a potratila!na veterině zjistili i dřívější problémy s trávením-museli operovat-nepřežila. další 3 si dovezly: kokcídie, škrkavky a gerardie Chovatelka z Německa mi dnes napsala, že peníze ani část nedostanu zpět, protože na gerardie, kokcidie atd. se nezvtahuje záruka. Že po cestě mohou se objevit a zvíře uhynout. na tohle nás neupozornila. ohrozila 5 chovů v ČR -jde o zájmové chovy. Můj chov má hodnotu skoro 200 000,- www.barevnecincily.eu já měla ale to štěstí,že si nic nedotáhla na své činčily. Nevíme si rady, jak ji přinutit k nápravě. bojíme se, že tu bude exportovat další nemocné jedince. Podotýkám, že já osobně mám zvířata i z Rakouska, Polska, jezdím po celé ČR - není možné, aby jediná chovatelka měla tolika nemocných jedinců. Prosím za ostatní činčilářky, já mám chov zdravý. Moc děkuji Lída info@barevnecincily.eu  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr. Petra Mikulcová
25.10.2007 
Dobrý den,
z Vašeho mailu není zřejmý Váš konkrétní dotaz. V mailu popisujete parazita zvaného "gerardia", myslím, že se jedná jen o překlep. Troufám si tvrdit, že hovoříte o prvoku zvaném Giardia. Tento parazit se vyskytuje u činčil v domácím chovu velmi zřídka, a to zejména v chovech s četným počtem zvířat a neodpovídajícími zoohygyienickými podmínkami (nevhodná strava, podestýlka, teplota a vlhkost prostředí, hustota zvířat apod.). Stejně tak vyskytují i helminti a kokcidie zvaná Eimeria chinchillae.

Z Občanského zakoníku, Zákon č. 40/1964 Sb. vyplývá následující:
Hlava druhá: Kupní a směnná smlouva
Oddíl první: Obecná ustanovení o kupní smlouvě:
§ 599
(1) Vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu. Práva z odpovědnosti za vady se může kupující domáhat u soudu, jen jestliže vady vytkl nejpozději do šesti měsíců, jde-li o vady krmiv do tří týdnů, a jde-li o vady zvířat, do šesti týdnů po převzetí věci.
(2) Právo na náhradu nutných nákladů může kupující uplatnit u soudu, jen jestliže náklady prodávajícímu oznámí ve lhůtě uvedené v odstavci 1.
Odpovědnost za vady prodané věci:
§ 620
(1) Při prodeji spotřebního zboží je záruční doba 24 měsíců; jde-li o prodej potravinářského zboží, je záruční doba osm dní, u prodeje krmiv tři týdny a u prodeje zvířat šest týdnů. Je-li na prodávané věci, jejím obalu nebo návodu k ní připojeném vyznačena v souladu se zvláštními právními předpisy 4a) lhůta k použití věci, skončí záruční doba uplynutím této lhůty.

Jaká jsou práva a povinnosti při obchodování zvířat ze zahraničí Vám bohužel neporadím. Zkuste se obrátit nejlépe přímo na právníka.
S pozdravem MVDr. Petra Mikulcová  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
ALKO -strážca
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651