NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Plíseň u koček
Hana Mikulčíková
2.11.2006 
Dobrý den, 2 kocourci, stáří 5 měsíců, cca před 3 měsící jim byla objevena plíseň microsporum gypseum, (léčba:2x očkování Biofel M, koupání v šamponu Medivet, orální léčba - Itrafungolem - zabrala). Plíseň se objevila u všech členů naší rodiny 2 dospělí + 2 děti, byli jsme léčeni Lamisilem - několik balení, také léčba zabrala. Chtěla bych se jenom zeptat na recidivu, jestli je možné, aby se plíseň znovu u kočiček i u člověka objevila. Je možné, že máme již získanou imunitu proti této plísni, nebo se může objevit znovu - (myslím tím imunitu u člověka i kočky). Velice Vám děkuji za odpověď tuto i za odpověď na můj dotaz ze dne 21.9.2006 - odpovídal mi pan doktor MVDr. Marek Galbinec. Přeji hezký den.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
6.11.2006 
Dobrý den paní Mikulčíková,
dermatofyt Microsporum gypseum žije v půdě a zřídka parazituje na psech, vzácně na kočkách. Spory těchto dermatofyt, které se uvolňují do prostředí jsou vysoce odolné a mohou zůstat infekce schopné i 18 měsíců. Nejsou však schopny proniknout zdravou a neporušenou kůží hostitele. Kromě i nepatrného poranění je dalším důležitým faktorem pro rozvoj onemocnění věk a stav imunitního systému. Množství koček také dermatofyta přenáší, aniž by se u nich onemocnění projevilo.
Vakcína Biocan M nebo Biofel M vytváří imunitu proti Microsporum canis, takže ve Vašem případě nedoporučuji spoléhat se pouze na vakcinaci. Doporučuji pokračovat v léčbě dokud nebudou kultivace chlupů a stěry kůže negativní, často vysávat místa, kde se kocourci zdržují, dezinfikovat chovatelské pomůcky např. Ajatinem (1 až 4 %), prostředky na bázi chlóru nebo min. 2 hodiny vařit ve vroucí vodě, podávat kvalitní krmení a preventivně ošetřovat proti zevním parazitům. Po vyléčení dermatofytóz pomocí lokálních přípravků nebo tablet se nevytváří dostatečná imunita (nedošlo k vyléčení výhradně působením imunitních obranných mechanismů kočky) a může dojít k reinfekci! Pokud budou Vaši kocourci dobře prospívat a podaří se Vám eliminovat většinu spór z prostředí, nemusíte již mykózu nikdy řešit. Pro všechny členy rodiny, včetně Vašich kocourků, dále doporučuji podpořit imunitní systém např. beta glukanem nebo echinaceou.
S pozdravem MVDr. Iva Librová  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Muj milovaný Beníček, nej pejsánek na světě
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651