NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Setkání se štěňaty
Pavlína T.
1.1.2009 
Naše fenka je velmi přátelská k lidem i psům, ať se jedná o jakoukoli velikost a pohlaví. Nedávno se nám krátce po sobě dvakrát ale stalo, že bezdůvodně při setkání se štěňátkem na něj vrčí a přesvědčivě hrozí (ještě před tím, než si štěňátko pohladím a ani se k tomu nechystám). Jinak je vychovaná i cvičená, relativně poslouchá, ale musím přiznat, že je celou rodinou rozmazlována. Může to souviset právě s tím? Nebo s její kastrací? Nebo mě napadlo, že jsme si před 3 měsíci hladili na ulici štěně a ona tomu přihlížela za plotem a kňučela, protože očividně žárlila. A co tedy s tím, jak jí to odnaučit?? Při procházce v parku je velká pravděpodobnost setkání se štěnětem, tak nám to dělá starosti!  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Markéta Tomanová - Minaříková, Olga Kapková
6.1.2009 
Milá Pavlíno,
chování Vaší fenky může skutečně způsobovat žárlivost, ale příčin může být celá řada. Některé fenky nejsou zrovna milovnicemi štěňat, zejména v případě, že samy štěňata nikdy neměly. Některé snášejí psychicky velice špatně pocit nenaplnění, který přichází po kastraci, pak jsou jejich reakce na štěňata neadekvátní. Může se i stát, že pokud se ve věku štěněte přihodila fence nějaká zlá věc, asociuje jí to dnešní situace. Nicméně ublížit by normálně socializovaná fena štěněti neměla, tím spíš, když je ke psům přátelská. Hlazení jiných psů by se měla naučit respektovat, protože to je Vaše věc, pokud si chcete jiného psa pohladit a ona nemá právo Vám do toho zasahovat. Zkuste se dobře zamyslet a třeba se i poradit s rodinou, jestli ve chvíli, kdy na štěně vrčela, nebyla něčím atypická situace nebo jestli jí něco zvláštního nepředcházelo. Něco, co by vyvolalo stres, strach, nejistotu a podobně. Jestli u Vás nedošlo k nějaké změně, někdo se neodstěhoval, nepřistěhoval, neonemocněl - to jsou situace, kdy se mění postavení psa ve smečce a je to pro něj psychická zátěž. Ať už je důvodem cokoli, určitě bych doporučila Bachovu květovou terapii, viz naše stránky. Esence se vybírají na míru podle příčiny problému, proto je třeba konzultace, alespoň telefonická. tato terapie je velice účinná a přitom naprosto neškodná. Cena je zpravidla 350,-. Pokud se pro ni rozhodnete,l kontaktujte m na čísle 608 743 272 nebo v naší nemocnici.
Hezký den Markéta Tomanová ( Minaříková)
Dobrý den, Pavlíno. Zajímalo by mne, kdy přesně fenka začala vrčet... Když štěně viděla aniž by šlo štěně k ní? Nebo při kontaktu? Některé fenky prostě štěňata nemusejí, jsou na ně moc vlezlá, rychlá, ukňučená. Nejlépe uděláte, nasadíte li Vaší fence na každou procházku košík. Zamezíte tím nechtěnému neštěstí a následnému popotahování od majitele štěněte. Uvidíte li venku štěně, dáte si fenku na vodítko a k noze. Až bude u Vás majitel štěněte, poprosíte ho, aby si štěně chytil, Vy fenku odložíte (předpokládám, že umí odložení-zůstaň) a půjdete si pohladit štěně. Za chvilku se vrátíte k Vaší fence POCHVÁLÍTE JI a dáte pamlsek. Štěně stále nenecháte k fence jít. Dáte fence volno a budete připravena OKAMŽITĚ dát zákazový povel( FUJ, NEE) když uvidíte, že se fenka na štěně chystá. Většinou je to jenom hrozba a fenka štěně takzvaně vychovává a vypadá to hůř, než jak to ve skutečnosti je. Sama musíte odhadnout a předpokládám, že svou fenu znáte a poznáte kdy jenom hrozí a kdy se chce opravdu prát. Samotné vrčení bych nechala být, štěně je na takové vrčení zvyklé od své mamky. Každé normální štěně se okamžitě stáhne zavrčíli na něj velký pes. Bude li ta hrozba víc než vychovávání zakročíte povelem... NEE, FUJ. Nepomůže li to, dáte si fenku na vodítko a zase ji odložíte, nezůstane li odložená přivážete ji ke stromu, sloupu, tak aby na Vás viděla a zase si budete hladit štěně... Po chvilce k fence půjdete a pochválíte. Stále do kola. Fenka by měla časem pochopit, že se nic neděje a štěně Vás neodvede. Nebojte se vyhledávat štěňata, Vaše fenka je ještě mladá a určitě si ráda hraje a běhá. Časem jí docvakne, že vrčení znamená nehraní a bude klidnější. Kastrace u fen může zapříčinit, že si fenka začne hlídat ty svoje lidi. Ale to Vy nesmíte dopustit. Po čase by jste se báli vyjít ven na ulici aby někoho nenapadla. Takže cvičit poslušnost, venku učit odložení a učit zákazové povely. Velmi se vyplácí mít u sebe chrastící klíče, stahovací řetízek atd. A když fenka začne dělat něco, co Vám se nelíbí, hoďte na ni mírně klíče. Ona se lekne toho zvuku, tím pádem přestane vrčet, baštit hnusy a to je chvilka, kdy chválíte a říkáte jaká je báječná, že se podívala na Vás a všeho ostatního nechala. Párkrát po ni něco takhle hodíte a uvidíte, že příště uslyší zacinkat klíče, řetěz a už bude koukat co se děje, čímž všeho nechá a to je dobře. Tohle můžete také použít u vrčení(napadání) štěňat. Ale opatrně, aby jste netrefila jiného psa. Pořiďte košíček , pamlskovník, chrastící řetízák a vyražte do parků.
Hodně úspěchů a trpělivosti přeje Olga Kapková Budete li mít další dotaz, ráda Vám na něj odpovím.  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Pekny, vid?
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651