NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Neustále vyjící fena německého ovčáka
Václav
24.3.2007 
Dobrý den, toto je asi trochu netradiční dotaz, ale nevím si již rady. Mám na zahradě šestiletou fenu německého ovčáka, která v posledních dnech často velmi hlasitě vyje a štěká. Běžný hlasitý projev psů je samozřejmě zcela v pořádku, ale toto je trochu jiná situace. Ona je totiž schopná proštěkat a provýt nejen celé odpoledne, ale i celou noc. A to takovým způsobem, že budí naši i jiné rodiny z ulice. Okolními lidmi dříve milovaný pejsek se tak stává věčným tématem kritiky. Rád bych vzniklou situaci nějak vyřešil, bohužel si nejsem jistý, jak postupovat? Čím může být vytí (ne štěkot, ale opravdu vytí) způsobeno? Může souviset s genetickou vadou, která se projevila asi před rokem a vedla k postupnému ztácení zraku vlivem odchlipování sítnice? Podobný problém s naší fenou jsme řešili už loni nebo předloni, tenkrát se pravděpodobnou příčinou ukázalo být úmrtí jedné sousedky (štěkala stále asi týden po smrti starší paní), může být důvod opět podobný? A poslední dotaz, je z morálního hlediska akceptovatelné řešit situaci dočasně například aplikací psích sedativ (kupříkladu Sedalin Forte)? Předem mnohokrát děkuji za zodpovězení všech otázek, Václav  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
26.3.2007 
Milý pane Václave,
preparát Sedalin, na který se ptáte, je psychofarmakum, které je pouze na lékařský předpis. Není určen pro dlouhodobé používání, v případě onemocnění srdce a jater se nesmí použít vůbec. Vzhledem k popisovanému chování Vaší fenky by jeho užití nemuselo mít požadovaný efekt, protože hlasové projevy psů téměř neovlivňuje. Pokud má Vaše fenka odchlípnutou sítnici, může jí to velice bolet, navíc jí ztráta zraku může způsobovat strach. Na oboje může reagovat vytím. Dalším důvodem může být to, že zvířata velice často vnímají, cítí a zahlédnou věci, které my už schopni vnímat nejsme - zemětřesení, bouřku, záchvat svého pána a samozřejmě vnímají i nemoc nebo smrt.
Myslím, že by v případě Vašeho pejska bylo vhodné použití Bachovy květové terapie (viz. článek na našich stránkách Bachova květová terapie), ale protože původ potíží je velice nejasný, byla by nejlepší osobní konzultace. Jestli se pro tuto terapii rozhodnete, kontaktujte mě v recepci nemocnice, budu Vám ráda s Vaším problémem nápomocna.
S pozdravem Markéta Minaříková  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Malá kočička naší malé sousedky :)
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651