NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Pes přišel o sluch - výchova
Lenka Pokorná
15.10.2007 
12ti letý něm. ovčák přšel o sluch. Není zvyklí chodit na vodítku, je velmi poslušný a částečně ovládá i povely rukou. Prosím o pomoc při výběru pomůcek k upoutání jeho pozornosti i na delší vzdálenost. Je vhodný elektronický výcvikový obojek? Děkuji za vaši odpověď Pokorná  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Marcela Čápková
23.10.2007 
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že se jedná o 12-ti letého ovčáka, bych radila následující, nemá cenu ho stresovat el. obojkem a jiným, pro něj novým způsobem - spíše bych využila toho, co je pro něj známé a jaké povely umí. Vše závisí hlavně na správném kontaktu se psem. Z vlastní zkušenosti musím říci, že v rámci bezpečnosti je lepší chodit se psem, který neslyší na vodítku - nikdy nevíte dopředu, co se může přihodit. To ale neznamená, že mu nebude umožněn volný pohyb - můžete ho vyběhat na oploceném prostoru, případně kdekoliv jinde s použítím stopovacího vodítka. Pokud není na vodítko zvyklý, můžete ho to formou zábavy a vhodné motivace naučit, většina psů se pomocí vhodné motivaci rádo učí nové věci. Ve většině případů se stane, že pejsek, který ohluchne si sám od sebe začne své majitele a smečku hlídat. Pokud pustím svého 14-ti letého také hluchého psa na bezpečném místě, sám od sebe si mě hlídá, vždy kousek popoběhne a vrátí se. Cvičím s ním normálně jako dřív, akorát slova jsou nahrazena posunky a jako motivace slouží pamlsek nebo míček, nebyl s tím žádný problém, pejsek reaguje stejně jako dřív. Ohledně el. obojku si myslím, že není vhodné ho použít pro tuto situaci, používá se většinou pro odstranění nežádoucích činností a patří do rukou zkušených kynologů, jinak může psovi spíše ublížit.
Přeji hodně úspěchů při zvládání nových situací Marcela Čápková

Pozn. redakce: Paní Čápková se dlouhou dobu věnuje profesionálně výcviku psů a má nemalé úspěchy s vlastními psy na různých závodech. Vzhledem k tomu, že má osobní zkušenost z hluchým starým pejskem, požádali jsme ji o odpověď na Váš dotaz. 
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
www.Zulinka. websnadno.cz
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651