NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Pejsek z útulku - jak ho odnaučit čůrání bez fyzického trestu
Dáša a Zuzka
6.2.2008 
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Vzaly jsme si s mamkou pejska z útulku. Jsou mu asi 3 roky, je to Westík. Pravděpodobně byl předtím týraný. Při sebemenším prudším pohybu se lekne, přikrčí a schová se za mě nebo za mamku. Když jdeme ven a projdeme okolo chodce, který má hůl, tak se zastaví a odmítá jít dál, dokud chodec neprojde. Celkově se hodně bojí lidí. Pořád má stažený ocásek. V útulku nám řekli, že je čistotný, ale nám pořád doma očůrává zdi, kuchyňskou linku a vše co mu stojí v cestě. Bojíme se ho uhodit novinama nebo rukou, protože si podle jeho chování myslíme, že byl týraný. Když se vyčůral na linku, mamka ho přitáhla čumáčkem k loužičce, zvýšila na něj hlas, že je to fuj, že se to nedělá. Pejsek se sebral, odešel do pelíšku a během ani né 5 ti minut se "totálně" počůral. Můžete nám prosím poradit, jak ho to odnaučit? Vracet do útulku ho nechceme, ale když se to neodnaučí jiná možnost bohužel nebude. Ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc. Theoušek má od té doby co jsme si ho vzaly z útulku strašně hrubej, drsnej, suchej a teplej čumáček. Co je příčinou? Četla jsem na internetu, že to může být stresem - po tom, co zažil se ani nedivím. Prosím, poraďte nám. Předem Vám děkujeme za odpověď.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr. Iva Librová
13.2.2008 
Dobrý den,
vzali jste si na sebe těžký úkol, ale pokud budete mít trpělivost, určitě se Vám časem pejsek za Vaši lásku odvděčí. Základem všeho je posílení jeho důvěry vůči Vám. Může to trvat týdny až měsíce (sama mám tuto zkušenost se svým psem z útulku). Pokuste se vyhýbat stresujícím situacím. Pokud se bude pes bát, nechlácholte ho "tenkým vysokým hlasem např. jako se mluví s dětmi - neboj se, maličkej atd.. Naopak, klidným vyrovnaným hlasem ho jemně poplácejte a řekněte mu, že je "pašák", "šikovný" nebo "hodný" a vyvarujte se zveličování situace. Pomočí se a vy ho přistihnete v ten okamžik. Nereagujte. Může te li, vemte ho hned na procházku, kde budete za odměnu nacvičovat jednoduché cviky. Když se venku vymočí, pořádně ho pochválíte a dáte mu odměnu. Snažte se o častý kontakt, když bude v psychické pohodě hlaďte ho, jemně masírujte, hrajte si s ním. Bude-li ustrašený, klidným hlasem ho oslovte, nehlaďte - spíše jemně poplácejte a dostaňte ho z té situace. Bude-li se lepšit jeho reakce - dostane odměnu. Časem ho budete učit k důvěře vůči častým návštěvám a poté i cizím lidem.
Co se týče čumáčku, doporučuji vlhčit třeba odvarem z řepíku a poté promazávat měsíčkovou indulonou nebo čistou vazelínou. Někteří psi trpí ma suchý čumák i polštářky celý život. Můžete mu kupovat krmení zaměřené na zlepšní kvality kůže a srsti.
Hodně štěstí přeje MVDr. Iva Librová  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Monty
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651