NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Aromaterapie pro psy - Aromatherapy systém

 

 

Co je aromaterapie

 

Aromaterapie je přírodní léčba, která využívá rostlinné silice. Pro psy, kočky a ostatní zvířata mají tyto silice velký význam. Je známo, že aromaterapie významně ovlivňuje psychický stav a navozuje příjemné pocity jak u lidí, tak i u zvířat. Rostlinné silice ale nepůsobí jen na mysl, harmonizují a ovlivňují i tělo. Jsou schopny mírnit zánětlivé procesy v těle a působí i antibakteriálně.

 

Aromaterapie u psů

 

Nejefektivnější způsob aplikace rostlinných esenciálních olejů je u psů formou masáže, kde se spojí příjemný relaxační efekt z masáže s léčebnými účinky rostlinných silic, které prostupují pokožkou do krevního oběhu. Masáží aplikované esence jsou také nejtrvanlivější, neboť psímu organismu trvá delší dobu, řádově hodiny až dny, než je kompletně vyloučí a po celou tuto dobu pozitivně působí na organizmus.

 

Další výhodou aroma masáží u psů je, že nosiče rostlinných silic jsou vyvinuty přímo pro psí pokožku a obsahují velké množství minerálních látek, které zároveň vyživují kůži i srst psa. Tyto balzámy hydratují pokožku, zabraňují tvorbě šupin a působí proti lomivosti srsti.

 

Aroma masáž se u psů používá nejen pro hloubkovou relaxaci a očištění organismu, ale i k odstranění psychických problémů a strachů, které bývají často spojené s fyzickým onemocněním. Velmi dobře působí například na strach před výstavou nebo před návštěvou veterináře. Pravidelné provádění aromaterapeutických masáží v kombinaci s dalšími přírodními metodami ovlivňujícími psychickou pohodu zvířete, např. námi využívanou Bachovou květovou terapií, vedou k výraznému upravení psychiky zvířete.

 

Aromatherapy systém

 

Aromatherapy systém, který v naší veterinární nemocnici využíváme k poskytování této prcedury našim pacientům, vyvinula přímo pro psí organismus japonsko-francouzská firma Pet Esthé, která se zabývá výrobou velmi kvalitních kosmetických a dermatologických přípravků pro psy a kočky.

 

Aromatherapy systém se skládá ze tří základních komponentů pro přípravu masážní emulze: 

 

 • hlubinné mořské vody pro zvláčnění kůže s obsahem kyseliny hyaluronové a mořského kolagenu
 • masážního pudru pro pevnou, hladkou a lesklou srst, který uvolňuje zaknocení srsti
 • antistatického oleje pro snížení svědivosti, statického náboje srsti a zvýšení lesku

 

Hlavní součástí masážní emulze je rostlinný éterický olej, který zajišťuje aromaterapeutický efekt.

Máme k dispozici výběr ze šesti typů aromatických olejů k posílení psychické i fyzické kondice s různým účinkem:

 

 • Sladký pomeranč a majoránka - sladká a jemná vůně, která vyvolává hřejivé pocity, uklidňuje napětí a stres a přináší mazlíčkům výrazné vylepšení nálady. Tuto esenci doporučujeme pro zvířata v rekonvalescenci, starší a nervózní zvířata, která ztácí chuť k životu.
 • Levandule, Ylang-ylang a růže - květinová a konejšivá vůně navozuje čisté pocity, uklidňuje znepokojení a nervozitu a přináší mírnou náladu a povznášející pocity. Je vhodná pro hyperaktivní zvířata s neklidnou psychikou. 
 • Eukalyptus, bobule jalovce, kakost a Ylang-ylang - silná kořeněná vůně bylin regeneruje unavené tělo po vysoké námaze, sportovním výkonu nebo intenzivním tréninku. Vyrovnává tělesné a psychické pocity.
 • Kakost, růžové dřevo a Patchouli - jemná dřevitá relaxační vůně minimalizuje stres a podporuje udržování zdravé srsti. Tato kombinace je vhodná pro dermatologické pacienty, kteří jsou často kvůli svědivým pocitům ve stálém napětí.
 • Neroli,  Petitgrain, Tangerine a rozmarýn - obsahuje výtažky z květů a proutků hořkého pomerančovníku, mandarinky a rozmarýnu. Čarovná sladká a kyselá vůně redukuje pocity strachu a úzkosti a osvěžuje tělo i mysl. Tuto kombinaci doporučujeme pro bojácná a plachá zvířata.
 • Římský heřmánek, citrón a cedrové dřevo - povzbuzující ovocná vůně odnáší jako svěží vánek pocity úzkosti a frustrace. Navozuje svěží pocit jako po pobytu v přírodě a tím dává vašemu mazlíčkovi přirozenou vyrovnanost. Hodí se pro zvířata chovaná v bytě, ve městě apod., která nemají dostatek pohybu ve volné přírodě. Je vhodná také pro pejsky, kteří si z důvodu kondice již nemohou dovolit delší procházky a jsou tím frustrováni.

 

Solné aroma koupele - Bylinné minerální koupele

 

Další variantou aromaterapie jsou relaxační koupele, kde se vlivem teplé vody prokrvuje pokožka a látky obsažené v koupeli velmi snadno prostupují kůží do krevního oběhu. Tím se usnadňuje nejen pronikání léčebných silic do organismu, ale i uvolnění svalů po výkonu. Minerální aroma koupele obsahují extrakty z bylin a navíc obsahují velké množství důležitých minerálních látek díky soli z Mrtvého moře a Japonských lázní.

 

Navíc jsou obohaceny o eukalyptový olej a o hinokitioil, což je směs esenciálních olejů z exotických dřevin, např. taiwanského cypřišku, japonského zeravu a cedru. Tato složka je ve světě uznávána v léčbě atopií a dermatóz, navíc působí silně repelentně, takže velmi účinně odpuzuje vnější parazity.

 

Srst je po vykoupání v bylinné solné kopeli příjemně hebká a pokožka je hydratovaná. Pro pejska je tato koupel velmi uvolňující. Důležité je dodržet teplotu koupele okolo 30 – 35°C, aby se organismus příjemně prohřál a složky koupele mohly účinně prostupovat pokožkou. Minerální koupel se již neoplachuje, aby unikátní složení mohlo působit na srst a pokožku i po koupeli.

 

Na výběr je 6 variant koupelí pro každou příležitost:

 

 • Kokos a vanilka (oranžová) obsahuje kokosový olej a výtažek z vanilkového lusku. Její sladká vůně navozuje hlubokou relaxaci a uvolnění.
 • Sléz pižmový (modrá) obsahuje přírodní extrakt z orientálního slézu pižmového. Další přísadou je výtažek z listů broskvoně. Působí relaxačně, obohacuje a zklidňuje mysl a navozuje velmi příjemné pocity.
 • Máta a rozmarýn (zelená) obsahuje přírodní extrakt máty peprné a rozmarýnu. Tato koupel osvěžuje mysl i tělo po namáhavém výkonu.
 • Levandule (fialová) obsahuje přírodní extrakt z levandule. Příjemná vůně tiší nervózní mysl.
 • Heřmánek (žlutá) obsahuje přírodní extrakt z heřmánku spolu s ostatními složkami vyživuje srst a zjemňuje pokožku. Má velmi příjemný uklidňující a relaxační efekt.
 • Růže (růžová) obsahuje přírodní extrakt z plané růže. Velice příjemná květinová vůně působí proti stresu a napětí, uvolňuje a uklidňuje mysl.

 

Každá aroma koupel obsahuje kromě specifických rostlinných extraktů i eukalyptový olej, sůl z Mrtvého moře a Japonských lázní a repelentní složku hinokitioil.

 


 

Autor článku Bc. Kateřina Plačková       © 2009 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 


 

Sáčky s bylinnými minerálními koupelemi pro domácí péči firmy Pet Esthé můžete zakoupit ve VETCENTRU Stodůlky nebo v našem e-shopu PETCENTRUM v kategorii Minerální koupele.

 

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Veselé Vánoce
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651