NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Želva čtyřprstá (Agrionemys horsfieldi) - Terezka - osteomalácie


OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ : MVDr. Petra Mikulcová
   PACIENT : Želva čtyřprstá (Agrionemys horsfieldi) - Terezka -  narozena 1.10.1999 - samice
   DIAGNÓZA : osteomalácie
   MÍSTO VÝKONU : Veterinární nemocnice Stodůlky

 

Kliknutím zvětšteNa počátku roku 2006 byla v naší nemocnici léčena velmi milá pacientka, želva čtyřprstá, jménem Terezka. Terezka byla sedmiletá želva, která již v mládí trpěla rachitýdou (metabolická porucha růstu kostí). Její léčby se ujala MVDr. Petra Mikulcová, která se na choroby plazů specializuje.

 

Majitelé přinesli Terezku z důvodu, že začala být mírně apatická, měla menší chuť k jídlu a její krunýř byl měkký a deformovaný. Z rozhovoru s majiteli vyplynulo, že chovají želvičku v panelovém bytě, takže nemá možnost přímého slunečního záření, majitelé nezazimovávají a nemají UV lampu. Terezka však byla ve velmi dobrém výživovém stavu, i její hydratace (zavodnění organismu) bylo v pořádku.

 

Kliknutím zvětštePro přesné stanovení diagnózy provedla paní doktorka Mikulcová vyšetření krve, při kterém byl zjištěn nesprávný poměr vápníku a fosforu, ve prospěch vápníku a hypoproteinémie (nedostatek bílkovin). Jako diagnóza byla tedy stanovena osteomalácie, což je porucha metabolismu vápníku.

 

Želvička Terezka tedy dostala podkožně injekce obsahující kalcium, komplex vitamínů a minerálů a glukózu na celkové zlepšení kondice a na podporu chuti k jídlu. Majitelům bylo doporučeno užívání UV lampy, dopřát Terezce přímé sluneční paprsky, zajistit jí pestrou stravu, kde by mělo 80% krmné dávky tvořit čínské zelí a pampeliška. Byla naordinována léčba v podobě podávání Kalciových tablet do tlamičky.

 

Kliknutím zvětštePo ukončení léčby je Terezka aktivní, má výbornou chuť k jídlu, její krunýř se postupně zpevňuje, pouze jeho deformace v mírném rozsahu přetrvává.


Autor článku : MVDr. Petra Mikulcová  © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

Obrázek Terezky si můžete složit jako puzzle v sekci Zábava v oddíle her.

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Úsměv prosím....
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651