NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Chameleon jemenský (Chamaeleo Calyptratus) - Chamík - hypokalcémie


OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ : MVDr. Petra Mikulcová
   PACIENT :  Chameleon jemenský (Chamaeleo Calyptratus) -  Chamík - stáří asi 4 roky - samec
   DIAGNÓZA : hypokalcémie, celková slabost
   MÍSTO VÝKONU : Veterinární nemocnice Stodůlky

 

Kliknutím zvětšteJedním z méně častých pacientů, kterého jsme v naší nemocnici ošetřovali, byl chameleon jemenský s příhodným jménem Chamík. Chamík byl asi 4 roky starý sameček. Majitelé s ním navštívili veterinární ordinaci z toho důvodu, že začal slábnout, jeho příjem potravy se snížil z obvyklých pěti cvrčků na pouhé 1-2 denně. Chamík byl apatický, při chůzi přepadával na jednu stranu a nebyl již ani schopen se udržet na větvi, což majitele velmi znepokojovalo a neváhali vyhledat odbornou pomoc.

 

 

Kliknutím zvětštePřípadu chameleona se ujala MVDr. Petra Mikulcová, která se zabývá problematikou chorob plazů. Při klinickém vyšetření potvrdila Chamíkovu apatii, zhoršený výživný stav a celkovou slabost. Chameleonovy sliznice byly růžové, nozdry čisté, hydratace jeho organismu byla v pořádku. Podle výsledků biochemického vyšetření krve byla potvrzena diagnóza hypokalcémie (nedostatek vápníku), což je závažný stav. Chamíkovy obtíže byly vysvětleny.

 

 

Kliknutím zvětšteByla mu ihned nasazena léčba injekčním podáním kalciového přípravku, multivitamínového preparátu a glukózy pod kůži. Zároveň mu byla zahájena léčba antibiotiky pro pokrytí ev. infekčních komplikací v době oslabení organismu. Tato antibiotika Chameleon užíval po dobu 10 dní. Majitelům bylo doporučeno pro podporu terapie používat UV lampu nebo slunění, které napomáhá vstřebávání vápníku v organismu, zpestřit Chamíkovi stravu kromě cvrčků i o můry apod.. MVDr. Mikulcová dále předepsala podávání kalcia během domácí léčby do tlamky.

 

 

Kliknutím zvětštePo této komplexní léčbě se Chamíkův stav začal velmi rychle vylepšovat a při ukončení léčby již chameleon perfektně držel rovnováhu, ani lezení ve výškách mu nečinilo obtíže a jeho chuť k jídlu se vrátila k pěti cvrčkům denně. Majitelé byli rádi, že se jejich chameleon Chamík tak rychle uzdravil.

 

 

 

 


Autor článku : MVDr. Petra Mikulcová  © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
kelly
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651