Co přináší psům stárnutí
Proces stárnutí u zvířat přináší podobné změny jako u lidí, a to jak tělesné, tak mentální. Starší psi mají pomalejší metabolismus, postupnou atrofii svalů, zhoršení koordinace pohybu, sklon k obezitě a k různým onemocněním. K procesu stárnutí patří také změny v chování a v životním stylu, např. snížená chuť k jídlu, snížená fyzická aktivita, změny v potřebě spánku apod.
Nejčastější problémy vyskytující se u psích seniorů
- muskuloskeletární - degenerativní kloubní onemocnění jako je osteoartróza, spondylartróza, dysplazie kloubů
- neurologické - infarkt míchy, vestibulární syndrom, záchvatovitá onemocnění, onemocnění meziobratlových plotének, polyneuropatie, degenerativní lumbosakrální stenóza, kognitivní dysfunkce
- metabolické, endokrinní, hematologické - snížená funkce štítné žlázy, onemocnění nadledvinek, diabetes (cukrovka), anémie, imunitní selhávání, obezita
- další problémy - růst novotvarů, kardiovaskulární a respirační onemocnění, onemocnění ledvin a vylučovací soustavy, proleženiny, slepota, hluchota...
Pravidelná veterinární prohlídka hraje velmi důležitou roli v programu péče o psího seniora a musí předcházet vlastnímu rehabilitačnímu programu. Naše veterinární zařízení nabízí vyšetření psích seniorů a program kompletní péče o stárnoucí psy.
Psí senioři a pohyb
U většiny starších psů dojde s věkem k opotřebování pohybového aparátu, k horší hybnosti kloubů, ke zhoršení rozsahu pohybu a ke snížení chuti k pohybu. Starší psi také mívají artrózu kloubů, někdy spondylózu (srůst obratlů), jejich pohyb se stává bolestivým, a proto se mu vyhýbají. To vede k atrofii svalstva, zkracování svalů a šlach, tuhnutí kloubů, zhoršení kondice a k dalšímu odmítání pohybu. Psi pak často naberou na váze a pohyb je pro ně stále obtížnější.
Aby byli psí senioři vystoupit z tohoto bludného kruhu, je pro ně ideální, pokud to celkový stav dovoluje, aby jste jim dopřáli psí lázně. Rehabilitační procedúry vybrané dle potřeb a stavu psa pod pravidelnou kontrolou veterinářem dokaží psa opět dostat do kondice, vrátit mu radost z pohybu a zpříjemnit ba dokonce i prodloužit život.
Rehabilitační péče o stárnoucí psy
Na co se v péči o psí seniory zaměřujeme:
- zlepšení svalové síly a kondice - pomocí pasivního cvičení, aktivního cvičení a aquaterapie posilujeme atrofované (zesláblé) svalstvo, náročnost cvičení a chůze ve vaně podle svavu pejska postupně zvyšujeme, což vede k navyšování svalové síly, objemu svalů i celkové kondice.
- zlepšení pohyblivosti - vhodnými fyziterapeutickými postupy cíleně zlepšujeme hybnost kloubů, rozsah pohybu, pružnost svalů a vazů. Můžeme využít např. strečink, mobilizaci kloubů, pasivní a aktivní cvičení. Pro psy s problémovou chůzí můžeme doporučit a zajistit vhodné asistenční nebo podpůrné pomůcky – botičky, postroje, závěsy, vozíky.
- kontrola a udržení tělesné hmotnosti - pravidelným výdejem energie při rehabilitačních cvičeních a aquaterapii a nastavení dietního plánu ve spolupráci s lékařem a majiteli vedeme psa ke snižování nadváhy.
- redukce případné bolestivosti - u artrózních seniorů zaměřujeme rehabilitaci na snížení bolestivosti pomocí masáží, terapeutického laseru nebo termoterapie. Ve spolupráci s lékaři doporučíme vhodná chondroprotektiva. Další možností přírodního ovlivnění bolesti je akupunktura, kterou nabízí naše pracoviště přírodní medicíny.
- přizpůsobení domácího prostředí - s majiteli konzultujeme, jak optimálně upravit domácí prostředí, aby byl pohyb psího seniora bezpečný a pohodlný - umístění misek, neklouzavé povrchy, vhodné místo na spaní apod.
Autor článku : Ivana Růžičková, CCRT © 2016 VETCENTRUM Duchek s.r.o.
Poslední aktualizace 2/16