Klepnutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení ke zlepšení navigace na stránce, analýzu používání stránky a pomoc při našem marketingovém úsilí. Více informací naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Jak se připravit na delší cestu ?

Dlouhé cestování může být pro psa velmi náročné. Záleží ovšem na jeho povaze, na dopravním prostředku, na délce cesty i na počasí. Vždy je třeba se na delší cestu připravit. Pejska před cestou vyvenčete, zkontrolujte, zda máte dostatek pitné vody a misku, ze které ji budete svému miláčkovi během přestávek nabízet. Před jízdou není vhodné psa krmit. Pokud však jedete mimo domov na delší dobu, je vhodné vzít s sebou stravu na kterou je pes zvyklý, aby nedošlo při náhlé změně k zažívacích potížím. V průběhu jízdy se zastavte každé 2 - 3 hodiny, aby se pes mohl proběhnout, vykonat potřebu, uklidnit a napít se.

Pes by neměl cestovat na přední sedačce. Vyhraďte pejskovi místo buď na zadní sedačce, nyní jsou k dispozici psí bezpečnostní pásy, nebo v zadním prostoru odděleném mříží, která mu zabrání přeskočit do prostoru cestujících, ev. ve fixované přepravce s neklouzavým dnem. Toto je nejbezpečnější způsob přepravy, který navíc v případě prudkého zabrždění nebo nehody zabrání vymrštění psa do prostoru.

Někteří psi jsou při cestování autem neklidní, štěkají, poskakují nebo neustále mění místo, což je nebezpečné pro zvíře i pro cestující. Řešení takového chování je problematické, ale ne nemožné. Poraďte se u svého veterináře, dle konkrétní situace. Rád Vám jistě poradí, jaké léky podat Vašemu miláčkovi, pokud trpí při jízdě nevolností.

Za horkého počasí je nutné zabezpečte dobré odvětrávání auta. Pes by se při jízdě neměl vyklánět z okna. Při teplém počasí nenechávejte psa samotného v zavřeném autě. V horkém létě může dosáhnout teplota uvnitř auta až 65 °C během pouhých 15 minut.V takovém prostředí se zvíře snadno  přehřeje, což může vést i k jeho smrti (více v článku Přehřátí - hypertermie).

Nebo raději bez pejska?

Z mnoha důvodů tedy zvažte, zda Váš miláček nevydrží raději u příbuzných na zahradě nebo v psím hotelu. Psí hotely jsou v současnosti velmi rozšířené a často za přiměřenou cenu poskytnou kvalitní péči, včetně kvalitního krmiva a procházek. Je však vhodné si nejprve prohlédnou podmínky v jakých bude pes ubytován. Hotel vyžaduje potvrzení o zdravotním stavu zvířete, zaměstnanci by měli znát stravovací návyky psa, případně léky a zdravotní problémy. Ulehčete svému kamarádovi pobyt a vybavte ho hračkami, vlastní dekou, miskami apod. Je-li pes však tak fixovaný na svého pána, že stres z odloučení je větší, něž riziko z cesty, pak jej vezměte raději s sebou.

Co je třeba vědět před cestou do zahraničí ?

Od 3. července 2004 došlo v souvislostí se vstupem naší republiky do EU ke změnám podmínek při cestování s domácími zvířaty (psi, kočky a fretky). Při každém vycestování si ověřte u SVS ČR, jaké podmínky ke vstupu mají jednotlivé státy, protože i mezi zeměmi EU existují rozdíly v požadavcích.

Při vycestování je nutné, aby zvířata měla tetování nebo byla označena mikročipem. Pokud mikročip zvířete nevyhovuje daným normám ISO, musí majitel v době kontroly poskytnout vlastní čtecí zařízení. Při vycestování musí mít majitel, nebo osoba která za zvíře zodpovídá, u sebe Pas pro malá zvířata, kde musí být zapsáno toto číslo tetování, nebo číslo mikročipu.

Další podmínkou je platná vakcinace proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od 3 měsíců věku. Platné je pouze pokud není zvíře očkováno dříve jak před  rokem a později než 21 dnů před cestou. Mláďata mladší 3 měsíců mohou cestovat, pokud mají vlastní pas a od narození byla na jednom místě, aniž přišla do styku s divoce žijícími zvířaty, nebo jsou převážena společně s matkou, na které jsou závislá.

Zvláštnosti některých evropských států

Za správnost těchto informací redakce neručí, neboť legislativní pokyny se neustále mění v souvislosti s momentální situací ve světě ( nemoc šílených krav, ptačí chřipka apod.) Je tedy na majitelích, aby si před cestou informace ověřili na příslušných úřadech.

Velká Británie, Irsko a Švédsko

Uznávají pouze označení mikročipem.
Požadují při vstupu serologické vyšetření  protilátek proti vzteklině. To je možné provést nejdříve 30 dní po očkování proti vzteklině pouze ve schválené laboratoři (v ČR SVÚ Liberec). Vyšetření stojí cca 1300,-Kč. Platnost tohoto vyšetření je omezena na 3 měsíce.

Velká Británie a Irsko

Tyto země navíc vyžadují ošetření proti echinokokóze potvrzené v pase. Echinokokóza je onemocnění způsobené tasemnicí. Pokud dojde k nakažení člověka, může mít i smrtelný průběh. Ošetření zvířat spočívá v podání odčervovacích tablet 24 - 48 hodin před vstupem do země. Dále je nutné mít v pase potvrzeno i ošetření zvířat proti klíšťatům v době 24 - 48 hodin před vstupem do země. Antiparazitární obojky se neuznávají, je tedy nutné aplikovat buď spray, nebo spot (kapka mezi lopatky). Štěňata a koťata mladší 3 měsíců smí do těchto zemí cestovat pouze po udělení výjimky.

Státy mimo EU

Majitel musí splnit podmínky stanovené konkrétní třetí zemí při cestě tam. Pro návrat zpět na území EU pak podle toho, z které země se vrací. Z některých stačí platná vakcinace, pas a identifikace zvířete. Seznam těchto zemí je uveden na stránkách SVS ČR (např. Chorvatsko, USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland atd.). Při návratu z třetích zemích, které nejsou v tomto seznamu uvedeny, se musí chovatel prokázat serologickým vyšetřením zvířete na vzteklinu. Toto vyšetření musí provedeno alespoň 30 dní po očkování a maximálně 3 měsíce před vycestováním do třetí země.

Autor článku : MVDr. Barbara Lenská

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy