Klepnutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení ke zlepšení navigace na stránce, analýzu používání stránky a pomoc při našem marketingovém úsilí. Více informací naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Demodikóza

detail psí srsti

Co je demodikóza a jak vzniká

Parazit nazývaný trudník - latinsky Demodex canis (psí), Demodex cati (kočičí) - přežívá v chlupových váčcích a mazových žlázách.

Přenáší se z feny na štěňata v raném věku při dlohém kontaktu, nejčastěji při sání. V malém počtu přežívají trudníci v kůži většiny savců a problémy způsobují teprve při přemnožení. K tomu dochází při oslabení imunitního systému, při nádorových onemocněních nebo při podávání imunosupresivních látek (např. kortikosteroidů). 

Častěji se s demodikózou setkáváme u krátkosrstých a brachycefalických plemen.

Formy demodikózy

Rozeznáváme dvě formy. Lokální a generalizovanou (na celém těle).

Lokální forma

Lokální forma demodikózy se vyskytuje převážně u štěňat od třech do deseti měsíců věku. Projevuje se okrouhlými ložisky bez chlupů, někdy s jemnými šupinami a zarudnutím. Tyto nacházíme na hřbetu nosu, na čele a kolem očí. Tato forma většinou spontánně vymizí do 18 měsíců věku  v důsledku zesílení imunitního systému.

Generalizovaná forma

Zhruba 10% případů však přechází do formy generalizované s chronickou dermatitidou, hyperpigmentací a zesílení kůže. Mnohdy se přidá bakteriální zánět, kůže zapáchá a začíná se projevovat svědivost.

Diagnostika demodikózy

Onemocnění se diagnostikuje vyšetřením kožního seškrabu,  vyšetřením vytrhnutých chlupů z meziprstních prostorů. Dále pak biopsií kůže. Bohužel vyšetření kožních seškrabů může poskytnout i falešně negativní výsledky. Proto se doporučuje seškraby opakovat anebo, pokud je vysoká pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění, preventivně přeléčit.

Léčba demodikózy

U štěňat s lokální formou radikální terapii odkládáme až po dovršení zhruba jednoho roku věku. Využíváme čistících šampónů a podpory imunitního systému (vit. C, vit. E, popřípadě rovnou komplex látek podporující kvalitu kůže a srsti – biotin, zinek, vitamíny, aminokyseliny; echinaceu nebo betaglukan). Tím i předcházíme druhotným bakteriálním zánětům.

Při formě generalizované je již zapotřebí použít antiparazitální  přípravek. Řadu let se využívá látka k oplachu celého těla zvaná amitraz. Ta má však někdy vedlejší nežádoucí účinky ve formě zarudnutí pokožky, svědění, hypotenze nebo ospalosti zvířete. Nyní je na trhu novinka Advocate, která se aplikuje ve formě pouhé kapky za krk – spot on.

Feny, u jejichž štěňat se demodikóza projeví, by měly být vyřazeny z chovu. Můžeme předpokládat přenos genetické dispozice k propuknutí tohoto onemocnění. Dezinfekce prostředí není nutná.

Nedoléčená demodikóza může vyvolávat celoživotní problémy ve formě opakovaných zánětů meziprstních prostorů.

U koček je tato parazitóza vzácná a lokalizuje se nejčastěji kolem očí.

Autor článku: MVDr. Iva Librová   © 2007 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy