Léto je období, které bývá štědré na slunce a teplé počasí. Vysoké teploty však mohou být pro vaše mazlíčky velmi nebezpečné. I přes opakovaná varování se setkáváme s onemocněním z přehřátí organismu - hypertermií. Přehřátí je vážný problém a v jeho důsledku často dochází ke smrti zvířete.
Princip ochlazování
Důležité je si uvědomit, že princip ochlazování organismu u psů se zásadně liší od termoregulačních mechanismů u lidí.
U lidí dochází při přehřívání organismu k pocení. Odpařování potu z povrchu lidského těla způsobuje účinné ochlazování. Psi nemají, kromě polštářků na tlapkách, žádné potní žlázy a svůj organismus mohou ochlazovat pouze zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný jako pocení, proto mají zvířata v horkých letních dnech větší problém s udržením správné teploty těla.
Pes chladí pomocí ochlazování sliznic jazyka a horních cest dýchacích zrychleným dýcháním, kterým vytváří v tlamě proudění vzduchu, což ochlazuje sliznice a pomáhá regulovat celkovou tělesnou teplotu. Někdy toto dýchání můžeme pozorovat i u koček.
Rychlost přehřátí závisí na typu psa, jeho aktivitě a prostředí.
Co vede k přehřátí
Na vzniku přehřátí se podílí několik faktorů:
- FYZICKÁ AKTIVITA
Nejčastější příčinou přehřátí u psů bývá fyzická aktivita za teplého počasí. Je to velmi podceňovaný faktor vzniku přehřátí, protože většina majitelů si myslí, že dokud pes za míčkem běhá, nic mu nehrozí. "Pes by si přeci řekl, kdyby už nemohl." A skutečně, pes si řekne až ve chvíli, kdy skutečně nemůže a to bývá pozdě. Fyzická práce svalů vyrábí obrovské množství tepla, 80% spotřebované energie se přemění v teplo a zbytek v pohybovou energii. Při námaze (hra, běh, sport...) se teplota těla psa rychle zvyšuje, např. chrt po 500m dostihu zvýší teplotu těla o 1°C.
Pes toto ohřívání kompenzuje zrychleným a mělkým dýcháním, ale kvůli vysoké spotřebě kyslíku ve svalech potřebuje dýchat zhluboka. Při intenzivní zátěži v teplém prostředí tak vzniká pro tělo neřešitelná situace, dojde k přehřátí nebo hypoxii (nedostatku kyslíku) nebo nejčastěji oboje v kombinaci.
Vznik přehřátí z fyzické zátěže hodně závisí na velikosti a typu plemene a temperamentu psa. Nejrizikovější jsou svalnatí a mohutní psi (všechna plemena typu bull, molossové, buldoci, RTW a další podobná plemena) a mohutní psi s krátkou čelistí - brachycefalická plemena (mops, francouzský buldoček, boxer).
Smutným příkladem z praxe je případ psa plemene American Bully, tedy mimořádně svalnatého psa, kterého majitelé přinesli na kliniku v šokovém stavu v bezvědomí po tom, co si hrál tři hodiny u bazénu s dětmi, které mu házely aport do vody. Pejsek na následky přehřátí zemřel. Majitelé předpokládali, že při hře v bazénu nemůže k přehřátí dojít.
- TEPLOTA VZDUCHU
Tělesná teplota psa je za běžných okolností 38 - 39°C. Pokud je teplota vzduchu, který pes dýchá, vyšší než 25°C nebo dokonce nad 30°C, je chlazení dýcháním pomalé a méně účinné. Pokud se teplota vzduchu blíží teplotě těla, nebo jí dokonce přesáhne, je chlazení zrychleným dechem zcela nedostatečné nebo nemožné. V takové situaci je přehřátí jen otázkou času.
Nejčastěji dochází k přehřátí z důvodu dýchání horkého vzduchu, pokud např. zvíře ponecháte v automobilu. V horkém počasí může teplota uvnitř automobilu dosáhnout až 65 °C během 10 - 15 minut. Ani stín a pootevřená okénka nezabrání přehřátí. Skleníkový efekt z vašeho auta brzy udělá horké peklo. Často majitelé psa zavřeného v autě spoléhají na to, že se rychle vrátí nebo je auto ve stínu. Tento omyl však stál již mnoho psů život!
- SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ
Pes nebo jakékoliv zvíře vystavené přímému slunečnímu záření (pes uvázaný u obchodu, kočka zavřená na balkóně, pes ve výběhu bez stínu, klec s papouškem zapomenutá na terase...) je vystaveno velkému riziku přehřátí. Infračervená složka slunečního záření rychle zahřívá povrch těla, a zde platí, že čím menší zvíře, tím rychleji se přehřeje. V této situaci mají jistou výhodu zvířata s dlouhou srstí, která funguje jako izolace a zpomaluje ohřátí těla sluncem. Obecně tedy psi hladkosrstí nebo dokonce naháči snáší přímé slunce hůře.
- PROUDĚNÍ VZDUCHU
Proudění vzduchu je další důležitý faktor, který ovlivňuje termoregulaci. Pokud vzduch stojí, k přehřívání dochází rychleji. Myslete na to především v situaci, když zvíře necháváte někde uzavřené (přepravka, kennelka, auto, zasklený balkón či terasa...), zajistěte proudění vzduchu klimatizací, větrákem, otevřenými okny tak, aby vzduch skutečně proudil. Hladkosrstá zvířata, psi s dobře vyčesanou srstí se díky proudění vzduchu lépe ochlazují i na povrchu těla. Naopak psi s hustou srstí, nevyčesanou podsadou nebo dokonce zaknocení, kterým proudící vzduch na kůži neproniká, jsou vystaveni většímu riziku přehřátí, proto o srst svých mazlíčků v době línání dobře pečujte.
- TEPLOTA PROSTŘEDÍ
Asfaltový chodník či silnice, kamenná dlažba, dlaždičky na balkóně, betonový výběh..., to jsou povrchy, které slunečním zářením asimilují teplo a to pak ho vyzařují. Pokud se pes pohybuje nebo leží na horkém povrchu, přijímá další teplo. Zajistěte kvalitní stín, použijte chladící podložku, aby podkladová plocha nebyla horká, při venčení se vyhýbejte rozpáleným povrchům.
- NEDOSTATEK ČERSTVÉ VODY
Chladná voda napomáhá k ochlazování organismu, dostatek tekutin zabraňuje dehydrataci, která vede ke kolapsu organismu. Psi i ostatní zvířata by měli mít během teplého počasí přístup k chladné vodě. Pokud jí nemůžete pravidelně měnit, dejte vodu na stanoviště, kde je trvalý kvalitní stín, větší množství vody lépe udrží teplotu, proto velkým psům dejte vodu raději do velkého kýble než do ploché misky. Na procházky s sebou berte pro psa vodu s nádobkou na pití. Dávejte mu pít raději často a méně.
Mechanismus vzniku hypertermie a následky
Pokud dojde k celkovému zvýšení tělesné teploty, zvíře se chce ochladit zrychleným dýcháním. Při tom dochází k odpařování a zvíře ztrácí tekutiny. Pokud nemá přístup k vodě, tyto ztráty se prohlubují, zvíře přestává být schopno kompenzovat přehřátí a dochází ke snížení tlaku krve v oběhu, zvýšení hematokritu (zahuštění krve), rozvoji dehydratace a následně šokového stavu.
- DEHYDRATACE
Dehydratace a vysoká teplota organismu způsobuje zpomalený průchod krve krevním řečištěm, což znamená nižší přívod kyslíku a důležitých látek např. glukózy do mozku a důležitých orgánů a zpomalený odvod zplodin metabolismu z organismu. Srdce se snaží kompenzovat nedostatečnost oběhu svou vyšší činností. Pokud nedojde k účinným opatřením v této chvíli, začne v organismu docházet k ireversibilním (nezvratným) změnám.
- DISEMINOVANÁ INTRAVASKULÁRNÍ KOAGULACE
Vlivem dehydratace dojde k takovému zpomalení oběhu a zvýšení hematokritu, že krev začne stagnovat v kapilárách a drobných cévách, kde se sráží. Tento stav se nazývá diseminovaná intravaskulární koagulace. Dojde ke kolapsu organismu a bezvědomí.
I při zahájení léčby v této fázi jsou již stěny cév poškozeny a srážlivé faktory vyčerpány, takže i při podávání infuzních roztoků, stabilizaci oběhu a snížení hematokritu (naředění krve), dochází skrze stěny cév ke krvácení např. do trávicího traktu, do podkoží i do vnitřních orgánů a k selhání především ledvin v důsledku špatného prokrvení a jater v důsledku narušeného metabolismu.
- MULTIORGÁNOVÉ SELHÁNÍ
Multiorgánové selhání je stav prakticky neléčitelný, i v humánní medicíně je jeho léčba velmi složitá a nákladná a vyžaduje velké technické zázemí.
Pro koho je přehřátí nejvíce nebezpečné
- svalnatí a mohutní psi (všechna plemena typu bull, molossové, buldoci, RTW a další podobná plemena)
- plemena brachycefalická, především buldoci, boxer, téměř všichni molossové, pekinéz, ši-tzu, lhasa apso apod., ale i perské kočky
- mladí, staří nebo obézní jedinci
- zvířata s velmi hustou nekvalitní srstí
- zvířata nemocná, především se srdečními nebo dechovými potížemi
- zvířata namáhaná výcvikem nebo jinou zátěží za horkého počasí
- velmi drobná zvířata vystavená slunci - drobní hlodavci, papoušci
Slunce může způsobit i popáleniny např. u bezsrstých plemen psů nebo koček. Pokud s nimi jdete ven za slunného počasí, je nutné jejich kůži ošetřit krémem s vysokým faktorem. Také rozpálená vozovka může při dlouhé chůzi způsobit popáleniny polštářků na tlapkách.
Jak předcházet přehřátí
- v horkých dnech nenechávejte nikdy svá zvířata v zaparkovaném autě
- zvíře musí mít k dispozici chladnou pitnou vodu
- přepravka nebo klec se zvířetem nesmí být vystavena přímému slunci a musí být dostatečně odvětrána
- výcvik nebo dlouhé procházky absolvujte ráno nebo v podvečer nebo vybírejte prostředí, kde je dostatek stinných míst např. les, park
- pokud se musíte pohybovat na místech s plným sluncem, chlaďte zvířata nejlépe používáním chladícího oblečku nebo jim umožněte koupání
- i doma musí mít zvíře k dispozici chladnou pitnou vodu, dostatečné větrání, nenechávejte zvířata na balkónech bez zajištění kvalitního stínu
Jak poznáme přehřátí a co dělat
Přehřátí neboli hypertermie je velice závažný stav, který může rychle skončit smrtí. Proto je nutné jej včas rozpoznat a zahájit léčbu.
Příznaky přehřátí:
- pes dýchá velmi usilovně, rychle, břichem, je vidět, že dýchání ho stojí velké úsilí, skutečně pumpuje většinou v rozepřeném postoji
- zprvu bývají suché sliznice pysků, suchý horký čenich, ve vyšším stádiu slinění, jasně červené dásně, jazyk a sliznice
- zvíře má zarudlé spojivky, vyvalené oči, vyplazený jazyk, slintá
- co se týká chování, neklid a nervozita provází první fázi, později je pes spíš dezorientovaný, má skelný pohled
- postupně nastupuje stav snížené aktivity, když už pes nemůže
- jakmile začne být pes fialový, apatický, jde o život, stejně tak, když už zvrací, je to chvíle kdy už je téměř nemožné psa zachránit
První pomoc u přehřátého zvířete
Co dělat? Hlavně nepanikařit! CHLAZENÍ MUSÍ BÝT POSTUPNÉ. Zde NEPLATÍ, co se pokazilo, musí se co nejrychleji napravit!
- zastavte veškerou aktivitu psa
- položte ho na stinné chladivé místo (do trávy, na studenou dlažbu)
- nikdy psa NEházejte do vody, NEsprchujte nebo NEpolévejte ledovou vodou
- ochlazujte tlapky (můžete využít kelímky s ledem nebo zmrzlinou)
- namočte mu břicho a třísla, krk a hlavu
- zajistěte proudění vzduchu ovíváním třeba vlastním tričkem :-).
- pokud zvíře reaguje a je schopno pít, nabízejte mu po menších dávkách chladnou (ne ledovou) vodu
- nejprve zachraňujte, až pak převážejte! Psa transportujte k veterináři až po určité chvíli, dejte přednost ochlazení psa a vychlazení auta, kterým ho povezete
- po poskytnutí prvotní pomoci dopravte zvíře co nejrychleji k veterinárnímu lékaři, který posoudí jeho stav, provede potřebná vyšetření a zahájí komplexní léčbu hypertermie
Proč nechladit prudce
Rychlost zchlazení nemá na záchranu psa velký vliv, naopak mu může přivodit šokový stav a smrt. Všichni známe pocit, když vlezeme vyhřátí do vody. Málem se nenadechneme. Přehřátý pes má velmi roztažené periferní cévy, aby tělo chladilo. Při prudkém zchlazení těla dojde k okamžitému stažení cév (zažíváme v sauně), dojde k obrovskému zvýšení krevního tlaku, oběh a srdce na to nejsou připraveny a dojde k šoku. Zejména psi s nemocným srdcem mohou okamžitě zemřít. Proto přehřátého psa nikdy neházejte do vody, nesprchujte, neledujte apod.
Tip na první pomoc
Pokud máte možnost, využijte např. kelímky se zmrzlinou nebo ledem a vložte tlapky psa do kelímků. Pes velmi účinně ochlazuje právě přes tlapky a v případě opravdové nouze to může být jediná pomoc (jakkoliv to vypadá směšně), kterou můžete svému psovi poskytnout a zachránit mu život.
Doporučujeme
V naší firemní prodejně Rebel Dog nabízíme kvalitní chladící oblečení a doplňky značky HyperKewl jak pro pejsky, tak pro jejich páníčky.
Chladící potřeby HyperKewl jsou vyvinuty pro profesionální využití v armádě, ve sportu, při terénních pracích apod., kde jsou s velkým úspěchem využívány. Fungují na principu odpařování, trojvrstvá tkanina má vnitřní vrstvu ze speciálně vyvinutého materiálu, který pojme vodu, přitom nijak zásadně nezvýší svůj objem ani váhu a postupně jí odpařuje přes vnitřní látku, která ale nepropouští vodu. Chladí 4 - 10 hodin, materiál je lehký i po namočený, voda zůstává uvnitř a váš pes je suchý.
© VETCENTRUM Duchek s.r.o.