Klepnutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení ke zlepšení navigace na stránce, analýzu používání stránky a pomoc při našem marketingovém úsilí. Více informací naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Fretky jsou malé šelmy. Z veterinárního zákona vyplývá povinnost jejich vakcinace proti vzteklině. Dalším očkováním, které u fretek doporučujeme je vakcinace proti psince a leptospiróze

Vakcinační schéma fretky

6 - 8 týdnů věku - D
10 - 12 týdnů věku - DL
13 - 14 týdnů věku - DL + R
vždy po 1 roce - DL +R
Může být ale i jiné, záleží na vakcinačním schématu použité vakcíny.

Choroby, proti kterým se vakcinují fretky

Psinka - D

Velmi nebezpečné virové onemocnění, projevující se ve třech základních formách: slizniční, střevní a nervové. Forma plicní se projevuje výtoky z nosu, kašláním až zápalem plic - pneumonií. Střevní forma způsobuje průjmy a zvracení, nervová navozuje křeče až ochrnutí. Může mít však i kožní projevy - ztluštění a ztvrdnutí polštářků na tlapkách. Většinou se nejdříve projevuje vysokými teplotami, které po 2-3 dnech ustoupí. Zvíře bývá malátné a zpravidla nepřijímá potravu. Téměř vždy je onemocnění provázeno zánětem horních cest dýchacích, kašlem a zánětem spojivek s hnisavým výtokem z očí. Zvířátko může zvracet, mít průjem, někdy až krvavý. Přenáší se kontaktem s nakaženými jedinci nebo jejich sekrety. Zvláště vnímavá jsou mláďata, ale onemocnět mohou i starší zvířata. Onemocnění se léčí antibiotiky.

Leptospiróza - L

Jedná se o bakteriální onemocnění. Rezervoárem onemocnění jsou divoce žijící zvířata (hlavně potkani). Zvířátko se nakazí přímo od nemocných zvířat nebo pitím kontaminované vody. Mezi hlavní  příznaky patří vysoké horečky, žloutenka, krváceniny na sliznicích a krev v trusu. Některé typy leptospir jsou přenosné na člověka a jsou vysoce nakažlivé - např. Weilova žloutenka.

Vzteklina - Rabies (Lyssa) - R

Je to smrtelné onemocnění přenosné na člověka. Příznaky vztekliny jsou velmi proměnlivé. Nemoc se přenáší slinami nakažených zvířat a manipulací s uhynulými těly. Projevuje se především jako zvýšená slinivost a agresivita, ztráta plachosti, ochrnutí a nemohoucnost. U psů je od vstupu ČR do EU očkování proti vzteklině povinné od dokončeného třetího měsíce věku s povinnou každoroční revakcinací.

Novinka platná od 1.7.2008 - Proti vzteklině se nemusí vakcinovat každý rok.


Na základě ustanovení novely veterinárního zákona je nyní možné při povinné vakcinaci psů, koček a fretek proti vzteklině brát ohled na trvání imunity, kterou zaručuje výrobce použité vakcíny.

Jde o to, že dosud bylo povinné bez ohledu na použitou vakcínu každoročně psy, kočky a fretky přeočkovávat. Vzhledem tomu, že na trhu jsou vakcíny od různých výrobců, kteří zaručují imunitu delší než jeden rok, bere tuto skutečnost na vědomí i současná schválená novela veterinárního zákona. Ze současných 19 vakcín, které jsou na trhu zaručuje dvanáctiměsíční imunitu celkem 16, z toho dvě i dvouletou, dále jedna šestiměsíční a dvě tříletou imunitu.

V případě potvrzení vakcinace proti vzteklině uvedeného v pase je třeba dbát na uvedení imunity a dodržení uvedeného data, aby cestující do ciziny neměli v zahraničí problémy.

Autor článku : MVDr. Petra Mikulcová      © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy