S každým jarním obdobím se zvyšuje riziko onemocnění králíků velmi nebezpečnými chorobami. U králíků chovaných individuálně v domácnosti se tato onemocnění téměř nevyskytují. Přesto lze majiteli doporučit řádné očkování králíků proti těmto závažným virózám. Jedná se především o myxomatózu a mor králíků. Dalším závažným onemocněním bakteriálního původu je pasteurelóza, proti které se očkují zvířata především ve velkochovech.
Základní vakcinační schéma pet králíků proti moru a myxomatóze
10 týdnů věku - kombinovaná vakcína
a dále pravidelné přeočkování vždy po půl roce
V případě nepříznivé nákazové situace nebo ve velkochovech je možno vakcinovat králíky kombinovanou vakcínou Pestorin Mormyx v rannějším věku, tedy už od věku 6-ti týdnů s revakcinací v 10-ti týdnech. U chovných zvířat se doporučuje další revakcinace vakcínou Pestorin Mormyx v 6-ti měsíčních intervalech. Plná chráněnost po vakcinaci se u myxomatózy vyvine za 9 dní a přetrvává po dobu 6 měsíců, u hemoragického onemocnění (moru) se imunita vyvine za 10 dnů a přetrvává po dobu 1 roku.
Vakcinace králíků proti pasteurelóze ve velkochovech
4 týdny věku - první vakcinace
7 týdnů - první revakcinace
10 týdnů - druhá revakcinace
a dále pravidelné přeočkování vždy po půl roce
Choroby, proti kterým se vakcinují králíci
Mor králíků - virové hemoragické onemocnění králíků
Původcem tohoto onemocnění je virus (kalicivirus). K šíření choroby dochází přímým stykem nemocných králíků, infikovaným krmivem, vodou a bodavým hmyzem. Vůči této chorobě jsou vnímavá všechna plemena králíků bez rozdílu věku a pohlaví. Onemocnění má velmi často velmi rychlý průběh, projevuje se výtokem krve z nosu a rekta, křečemi, vokalizací (hlasovými projevy) s následným úhynem. Inkubační doba (doba od vniknutí viru do organismu po první projevy příznaků onemocnění) je maximálně 1-3 dny. Onemocnění končí většinou smrtelně. Jediná prevence proti tomuto onemocnění je pravidelné očkování. Králíci se očkují již od 6 týdnů věku vakcínou proti moru králíků.
Myxomatóza králíků
Původcem onemocnění je virus (poxvirus). Onemocnění má sezónní charakter, nejčastěji vyskytuje v létě a na podzim (přenos bodavým hmyzem). Kromě přenosu bodavým hmyzem se nákaza šíří i kontaktem králíků, pomocí sekretů apod. Myxomatóza má velmi rychlý průběh a vysoké procento úmrtnosti. Příznaky se projeví za 6 až 10 dní od nakažení. Onemocnění se projeví překrvením spojivek, výtokem z očí, otok víček. Králík přestane přijímat potravu, má zvýšenou teplotu. Na hlavě, okolo očí, na bázi ucha, pysku, nozder a jinde na těle se začnou tvořit myxomatózní uzly. V tomto stadiu řasy překrývají oko a tak králík přestává vidět, rychle hubne, namáhavě dýchá až sípe. Léčba se neprovádí. Jedinou ochranou je opět preventivní očkování, které se provádí ve stáří 10 týdnů. V případě nákazy v chovu se začíná s vakcinací už ve věku 6 týdnů s prvním přeočkováním za čtyři týdny a dalším za půl roku.
Pasteurelóza
Původcem onemocnění je bakterie Pasteurella multocida. Onemocnění se projevuje především postižením horních cest dýchacích (snuffles), nejčastěji jde o serózní, později až purulentní výtok z nozder. Rozšířením infekce z horních cest dýchacích eustachovou trubicí do středního ucha může dojít k zánětu středního ucha (otitis), který se projevuje stáčením hlavy (tortikolis), rychlými pohyby očí (nystagmus) a poruchami koordinace. Patogennější (nebezpečnější) kmeny, které se šíří krevní cestou mohou způsobit bakteriémii, což je vlastně otrava krve rychlým nástupem, horečkami a následně rychlou smrtí. Dalším možným projevem pasteurelózy je zápal plic (pneumonie)komplikovaný zánětem pohrudnice (pleuritida) a zánětem osrdečníku (perikarditida). Vzhledem k tomu, že králíci tolerují rozsáhlou ztrátu funkční plicní tkáně, nemusíte onemocnění dlouho rozpoznat. Králíček trpí ztíženým dýcháním a tlumenými šelesty srdce. Na plicích se objevuje tekutina - fibrinopurulentní exsudát a v plicích abscesy, což jsou uzavřené útvary naplněné hnisem. Dále se pasteurelóza může objevit jako zánět dělohy, tzv. pyometra nebo abscesy naplněné tuhým hustým hnisem rozmístěné různě po těle nemocného králíka. Pasteureloza se přenáší přímým kontaktem, vdechováním kontaminovaného vzduchu nozdrami, otevřenými ránami, amoniakem poškozenými sliznicemi. Diagnostikujeme ji po celkovém klinickém vyšetření a kultivací po výplachu nozder. Inkubační doba je krátká, asi 1-2 dny. Léčba je možná antibiotiky (ATB) a podpůrnou vitaminoterapií, ale ložiska onemocnění se ukrývají se na místech těžko dostupných pro ATB, takže po ukončení terapie často dochází k návratu onemocnění.
Autor článku : MVDr. Petra Mikulcová © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.