Co si představit pod názvem TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA?
Popsat Čínskou medicínu na pár řádcích je prakticky nemožné, přesto ji všichni dobře známe. Pilíře na kterých stojí, je život sám. Všichni dýcháme, jíme, myslíme a cítíme. Všichni dobře víme, že nebudeme v pohodě, když budeme žít v napětí, stravovat se hamburgery a dýchat znečištěný vzduch. Nejdříve se dostaví drobné přehlédnutelné zdravotní potíže. Později závažná onemocnění.
Každá živá bytost se narodila se svou jedinečnou tělesnou výbavou, kterou zdědila po rodičích a každá se bude rozdílně vyrovnávat s podmínkami vlastního života, ať již v Pekingu či Praze, v lidské kůži či ve zvířecím kožíšku našich mazlíčků.
Genialita Čínské medicíny spočívá v tom, že se dívá na nemocného jedince jako na celek, tzn. zohledňuje vlastní vnitřní individuální fungování organismu a současně ve vztahu s okolím. Dokáže „odhalit nemoc dříve než vznikla“ - právě díky drobným zdravotním problémům, které se hlásí dříve, než nemoc závažná. Je-li již přítomno závažné onemocnění, je možno díky tomuto medicínském systému dojít proti proudu času ke kořeni nemoci, posílit slabé a odstranit škodlivé.
Jaké metody používá TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA ve veterinární praxi?
Čínská medicína má mnoho nástrojů, kterými může pomoci navrátit zdravotní stav k ideálu.
Nejznámější je AKUPUNKTURA, která pomocí tenkých jehliček a energetických drah harmonizuje orgány v těle.
Dále léčba bylinami - FYTOTERAPIE. Pro kočky a psy jsou bylinné čaje vysušené a podávají se formou tabletek.
Našim zvířecím pacientům je velmi příjemná čínská MASÁŽ TUINA a chovatel je po krátké instruktáži schopen provádět léčebné masáže spolu s AKUPRESUROU (tlak na aktivní akupunkturní body) doma a samoléčbou pomoci k uzdravení svého svěřence.
K dosažení a udržení dlouhodobého zdraví je neméně důležitá i úprava DIETY – jídelníčku.
Jak probíhají návštěvy u terapeuta TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY?
Vstupní vyšetření trvá okolo hodiny a terapeut se Vás vyptá na vše, co s pacientem a jeho zdravím souvisí. Dle zjištěného stavu pak vybere nejvhodnější terapeutický postup.
Při léčbě pomocí akupunktury se setkání konají nejméně jedenkrát týdně, obvykle 10x. Terapie pomocí bylin nevyžaduje tak časté kontroly a s terapeutem se uvidíte 1x za 14 dnů. Postupy se dají vzájemně doplňovat a kombinovat. Terapie je vždy „ušitá na míru“ každému pacientovi.
Co všechno je možné léčit TRADIČNÍ ČÍNSKOU MEDICÍNOU?
Čínská medicína velmi dobře pomáhá řešit problémy:
- pohybového aparátu (bolesti krku, zad a kloubů) a s nimi spojené neurologické a svalové potíže
- gynekologické nemoci (poruchy hárání, zabřeznutí, prevence recidiv zánětu dělohy, nízké libido u psů...)
- nemoci kůže (alergického i bakteriálního původu)
- poruchy chování (agresivní, předrážděné nebo apatické chování)
- endokrinologické nemoci (poruchy štítné žlázy, nadledvinek, cukrovka)
a mnoho dalších.
Autor článku: MVDr. Jaroslava Bláhová