Pro Českou televizi jsme natáčeli 30 dílů seriálu "Když do ordinace přijde..." pro oblíbený pořad "Chcete mě?". Každý díl je věnovaný jednomu psímu plemeni nejen z pohledu veterináře, ale také z pohledu majitele a páníčka daného plemene.
První díl je věnovaný jezevčíkům.
Jezevčík, originál každým coulem. Od drobných dvou a půl kilových dlouhosrstých slečen přes krátkosrsté šestikilové elegány až po pracovní drsnosrsté desetikilové borce, co se neleknou ani prasete. Vlastně nikdy nevíte přesně, jak se komu z nich budete jako doktor zamlouvat… Samozřejmě až na staré známé, kdy už víme oba, já i jezevčík. Jak to říct jedním slovem…. asi srdcař, se vším, co k tomu patří.
A proč k nám na kliniku jezevčíci nejčastěji zavítají?
První skupina pacientů souvisí tak trochu s tím srdcařem. Často se bohužel poraní, někdy prostě chytí stopu a pak potkají divočáka, auto nebo si nenechají od rotvajlera pískat a musí mu to fyzicky vysvětlit. Tedy opatrnost nepatří k jejich silným stránkám. Následky jsou často závažná poranění - zlomeniny končetin, pánve, páteře, úrazy hrudníku, vnitřní poranění nebo prostě jen rozsáhlé rány. Tady většinou pánečci zareagují rychle a správně, okamžitě psa přivezou a začne velice rychlá akce zachraňování jezevčíka. Výsledkem bývá několikadenní hospitalizace, operace zlomenin, břicha nebo hrudníku a několikatýdenní rekonvalescence. V některých případech si pes odnese i trvalé následky, bohužel, některé věci nejdou spravit.
Další různorodá část pacientů jsou starší jezevčíci, vyplývá to tak trochu i z jejich dlouhověkosti, žijí běžně do patnácti, často až do osmnácti nebo i dvaceti let. Ve věku od šesti, osmi nebo deseti let vznikají u fen často nádory v mléčné žláze. Bohužel podceňovaný stav. Malou bouličku nepovažují pánečci za problém, postupně dojde ke zvětšení boule a operace v pokročilém stádiu nádoru mléčné žlázy má bohužel úspěšnost výrazně menší a riziko metastáz stoupá. Další častí pacienti jsou starší jezevčíci se zákalem čočky, je to plemenně disponované onemocnění. Zákal většinou postupuje pomalu s věkem a je možné ho řešit operací čočky. Rychlý vznik zákalu čočky často souvisí s cukrovkou, která je dalším častým problémem.
No a nakonec asi nejčastěji zmiňované onemocnění v souvislosti s jezevčíky - onemocnění meziobratlové ploténky. Je pravda, že jezevčíci jsou nejčastěji operovaným plemenem v důsledku výhřezu meziobratlové ploténky, bohužel. K výhřezu ploténky nejčastěji dochází na začátku hrudní a na bederní páteři, ale také na krční páteři. K výhřezu většinou dojde při banálním pohybu, nejde o úraz, jen vyhřezne již degenerovaná ploténka v důsledku náhodně špatného pohybu do páteřního kanálu a utlačí míchu. To vede k různě silnému ochrnutí v závislosti na místě výhřezu, na velikosti vyhřezlé části ploténky a na rychlosti výhřezu. Jedno je podstatné. Pokud pes ochrne, je třeba spěchat na specializovanou kliniku.
A ještě jedna rada, jak říká můj kolega, za dvacet tisíc - pokud začne být jezevčík bolestivý při pohybu, je třeba okamžitě zajistit úplný pohybový klid, nejlépe zavřít psa do přepravky na několik týdnů. Výrazně zlepšíte šanci, že k operaci nedojde a pes se za 6 týdnů sám uzdraví.
Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek pro seriál "Když přijde do ordinace..." pořadu ČT Chcete mě?
Vysíláno 18. 9. 2016 - Pustit video