Co je cirkoviróza neboli PBDF
Cirkoviróza exotických ptáků je virové onemocnění, které se stalo postrachem všech chovatelů exotických ptáků, a to především milovníků papoušků kakadu, eklekta, papouška šedého, ary, amazoňanů, papoušků rodu Pionus, agapornise a papouška vlnkovaného.
Výskyt PBDF
Virus PBFD se vyskytuje u vysokého procenta divoce žijících australských papoušků. Odchytem ptáků z volné přírody se toto onemocnění postupně rozšířilo po celém světě a i v naší republice se s ním řada chovatelů více či méně úspěšně potýká. Mezi ptáky se virus přenáší trusem, péřovým prachem a předpokládá se i přenos z rodičů na potomstvo. Sám chovatel může virus přenášet mezi ptáky na oděvu a pracovními pomůckami.
Projevy cirkovorózy u jednotlivých druhů papoušků
- U papouška kakadu se onemocnění projevuje opožděným přepeřováním, deformovaným peřím, ztrátou péřového pudru na zobáku, přerůstáním, zlomeninami a bolestivými lézemi zobáku i drápů.
- U papoušků vlnkovaných může pouze chybět krycí nebo prachové peří.
- U agapornisů peří nemusí narůst nebo je poškozené.
- U papouška šedého se někdy změny na peří vůbec neobjeví a pták uhyne z důvodu přidružených infekcí. Cirkovirus totiž výrazně potlačuje funkci imunitního systému a papoušek se nemůže bránit proti běžným infekcím.
Průběh onemocnění
- Mladí ptáci jsou vůči infekci velmi vnímaví, průběh bývá akutní a hynou během několika týdnů.
- U starších ptáků bývá chronický průběh, mohou se vyskytovat i ptáci bez klinických příznaků!
Pokud nejsou patologické změny na zobáku závažné nebo příliš bolestivé, mohou papoušci žít i několik dalších let. Většina však uhyne do šesti až dvanácti měsíců od prvních příznaků.
Diagnostika, terapie a prevence PBDF
PBFD se diagnostikuje metodou PCR z krve nebo vyšetřením tkáně.
Terapie tohoto onemocnění bohužel neexistuje. Papouška je možné podporovat léky, které stimulují imunitní systém, léčit přidružené infekce, podávat probiotika a pravidelně dezinfikovat prostředí.
Boj proti cirkoviróze spočívá v prevenci. Nepořizujte si velké papoušky bez zdravotního potvrzení a testů na PBFD. K papouškům kakadu a žako nepřikupujte andulky nebo agapornise, kteří mohou toto onemocnění přenášet. Máte–li již doma papoušky, dodržujte důsledně karanténu, včetně zvláštního oblečení i chovatelských pomůcek. Nedejte na chovatele, kteří Vám budou tvrdit, že toto onemocnění neexistuje a Vás se netýká...
Autor článku : MVDr. Iva Librová © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.