Klepnutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení ke zlepšení navigace na stránce, analýzu používání stránky a pomoc při našem marketingovém úsilí. Více informací naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Nutriční onemocnění u papoušků

psí tlapky


Udává se, že až za 75ti  procenty onemocnění u papoušků stojí chybná výživa. Chovatel si většinou povšimne až příznaků, které jsou odrazem dlouhodobého nedostatku, a to především na peří nebo kůži.

Obezita

U papoušků vlnkovaných, korel, amazoňanů i papoušků šedých se nezřídka setkáváme s obezitou. Těmto papouškům je neomezeně předkládána směs se semeny s vysokým obsahem tuku a navíc nemají možnost dostatečného proletu a cvičení. Tuk se ukládá v podkoží, což zvláště u andulek a korel vede ke zvýšenému nebezpečí vzniku lipomů (nezhoubný nádor tvořený tukovými buňkami). Dalším následkem obezity je tučnění jater. Postižení ptáci mají zvětšenou dutinu tělní, namáhavě dýchají a trpí průjmy. Stejně jako u savců, tak i u ptáků se setkáváme s kornatěním tepen, které může vést až k náhlému úhynu.  

Nedostatek vitamínu A

Vitamín A je vitamín rozpustný v tucích a nachází se převážně v ovoci a zelenině. Ve většině zrní však chybí. U mnohých striktně semenožravých ptáků se mohou časem projevit obtíže spojené s nedostatečným příjmem vit. A. Vit. A vzniká z karotenů (alfa a beta-karoten), jejichž přirozeným zdrojem je např. mrkev, rajče, pomeranč, meruňka nebo kukuřice.

Vitamín A má význam pro růst, rozmnožování, vidění, pro nervovou i kostní soustavu a hlavně pro funkci a obranu epitelů. Příjem vit. A také zvyšuje odolnost vůči infekcím, jako je např. kandidóza nebo aspergilóza. Extrémně citlivý je na nedostatek vit. A alexandr. Naopak u pěvců se s tímto problémem setkáváme zřídka. U korel může nižší příjem vit. A způsobit pokles hmotnosti nebo chronické respirační onemocnění. Mírný nedostatek vitamínu se u papoušků vlnkovaných projevuje zvýšeným příjmem tekutin. Typickým projevem je zduření sliznice hltanu, abscesy pod jazykem, bílé uzlovité plaky v dutině ústní, průjem nebo zduření infraorbitálních dutin, popřípadě ucpání slzovodů.

Dopřejte tedy svému papouškovi pestrou a čerstvou stravu bohatou na ovoce a zeleninu.

Nadbytek vitamínu A

Podobné příznaky jako nedostatek má i nadbytek vit. A. Dbejte tedy na vyváženou stravu a vitamíny nemusíte doplňovat.

Zvláštní pozornost zasluhují ptáci živící se nektarem. Komerční směsi by měly obsahovat méně než 5000 UI vitamínu A/kg diety. Tyto směsi mívají zvýšený obsah a mohou způsobit intoxikaci vitamínem A.

Vitamín D

S klinickým projevy nedostatečného metabolismu vit. D se setkáváme především u papoušků šedých. Hladina vitamínu D závisí na jeho příjmu v potravě a délce vystavení UV- B záření, které je nezbytné pro syntézu tohoto vitamínu. Papoušci držení v bytě často přijímají potravu chudou na vit. D, vápník a jsou minimálně vystaveni slunečnímu záření.

Papoušci vyžadují přirozené UV záření, a to spektrum 315 až 280 nm (nejprospěšnější je vlnová délka 295 nm), které můžeme také nahradit speciální UV B flourescentní zářivkou. Zářivka by měla být umístěna  do 30 cm od ptáka a svítit minimálně 60 minut denně. Délkou svitu můžete imitovat přirozenou délku dne pro daný druh. Nadměrné osvícení nevyvolává intoxikaci vitamínem D. Tyto zářivky vyrábí např. fy Phillips (Phillips flutone tubes TLD/96S). Měly by se měnit každých 6 měsíců, jelikož schopnost vyzářit UV B klesá  dlouho před tím, než poklesne svit viditelného světla.

Projevy nedostatku vitamínu D jsou v podstatě shodné s projevy nedostatku vápníku, tedy snížená produkce a kvalita vajec, onemocnění kostí a klinické projevy snížené hladiny vápníku. S toxicitou vitaminu D se setkáváme u arů, kteří vyžadují jeho nižší hladiny v dietě. Dochází např. k ukládání vápníku v měkkých tkáních a k nedostatečné funkci ledvin.

Vápník

Metabolismus vápníku je u ptáků regulován hormonem příštitných tělísek, vitamínem D a kalcitoninem. Vitamín D potřebuje adekvátní UV B záření pro konverzi na své aktivní metabolity a hraje důležitou roli ve vstřebávání vápníku, zvláště když se krmí dietou s nízkým obsahem tohoto minerálu.

Nedostatek vápníku vede u mladých papoušků k onemocnění kostí a u dospělých ke křečím a slabé reprodukci. Nejčastěji se tyto problémy projevují u papouška šedého. U mláďat se vyskytují deformace a patologické zlomeniny kostí, které vyžadují chirurgické ošetření nebo i eutanázii. U dospělých se nízké hladiny projevují třesem až křečemi. Stav se obvykle zlepší po injekční aplikaci vápníku. V případě chronického nedostatku může trvat i několik dní, než se hodnoty vápníku vrátí do normálního rozmezí. Dalším projevem nedostatku vápníku jsou abnormálně tvarovaná vejce s křehkou skořápkou, embrya jsou slabá a jejich zobáčky nedostatečně kalcifikované. Často uhynou právě proto, že se nemohou pomocí měkkého zobáčku vylíhnout.


Autor článku MVDr. Iva Librová   © 2007 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy