Klepnutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení ke zlepšení navigace na stránce, analýzu používání stránky a pomoc při našem marketingovém úsilí. Více informací naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Dermatofytózy (plísňová onemocnění kůže)

Detail srsti psa

Co jsou dermatofytózy

Dermatofytózy jsou plísňová onemocnění kůže, chlupů a drápků. Nejčastější příčinou dermatofytóz je Microsporum canis, Microsporum species, Trichophyton.

Klinické příznaky onemocnění

Spóry plísní, které jsou v prostředí i v srsti zvířat, u zdravých a imunitně silných jedinců nevyvolávají žádné příznaky onemocnění. Toto onemocnění postihuje nejčastěji kočky mladší 12 měsíců a stará, silně stresovaná nebo imunitně oslabená zvířata. Klinické příznaky jsou rozmanité, od menších ohraničených ložisek v průměru do 2-3 cm až po celotělové vypadaní chlupů se svědivou a zánětlivou reakcí. Nejčastěji však pozorujeme šupinatění a zvýšenou lámavost chlupů na hlavě, krku a končetinách. Predispozice je u perských koček.

Prevence

V současnosti je v ČR registrovaný veterinární imunopreparát, vakcína, po jejíž aplikaci a revakcinaci vzniká do jednoho měsíce imunita přetrvávající nejméně jeden rok.

Léčba

Vakcinaci je možno použít i v rámci léčby dermatofytózy. Při léčbě je někdy nutné aplikovat i třetí vakcinační dávku za 10 až 21 dnů po revakcinaci. Léčba onemocnění trvá minimálně 4 až 6 týdnů. Kočky s malými dobře ohraničenými ložisky většinou nepotřebují ostříhání, ale při rozsáhlejším postižení musí být především dlouhosrsté kočky ostříhány po celém těle a chlupy by se měly spálit, čím se výrazně snižuje kontaminace prostředí spórami plísní. Pro ošetření ložiskových změn jsou vhodná topická lokální antimykotika. Při rozsáhlejším postižení jsou preferovány koupele v enilconazolu (Imaverol sol.a.u.v) nebo v síře (6g/litr). Doporučuje se i nasazení celkových antimykotik na bázi ketokonazolu, itrakonazolu, nebo grizeofulvínu. V domácnosti je nutno denně vysávat postižené chlupy a plísňové spóry. K ošetření prostředí je vhodný enilconazol ve spreji. Kotce a povrchy, které snáší ošetření dezinfekčními roztoky s chlórem, doporučujeme denně omývat.

Dermatofytní plísně jsou přenosné na člověka, je proto vhodné věnovat léčbě zvířete dostatečnou pozornost a dodržovat zásady hygieny. Podrobné informace o projevech dermatofytózy u člověka, způsobech přenosu, možnostech léčby a další naleznete zde.

Autor článku : MVDr. Marek Galbinec

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy