Klepnutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení ke zlepšení navigace na stránce, analýzu používání stránky a pomoc při našem marketingovém úsilí. Více informací naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Kvasinkové onemocnění kůže – malassezióza

Detail psí srsti

Co je malassezióza a jak vzniká

Kvasinky  Malassezia pachydermatis se běžně vyskytují v zevním zvukovodu, v análních váčcích, v okolí análního otvoru a vulvy. Onemocnění kvasinkovou infekcí vzniká při přemnožení těchto kvasinek anebo pokud vyvolají přecitlivělou odezvu organismu (tzv. hypersenzitivita). Na jejich přemnožení se může podílet zvýšená vlhkost kůže, dlouhodobá terapie glukokortikoidy, antibiotiky, poruchy imunitního systému nebo zvýšená produkce mazu.

Zhruba u 80% případů se malassezióza projeví druhotně k jinému onemocnění  (např. atopie, bakteriální pyodermie, hypotyroidismus).
U některých plemen se s kvasinkovým onemocněním kůže setkáváme častěji. Je to např. pudl, west highland white teriér,  americký kokršpaněl nebo baset.

Možný průběh onemocnění kvasinkovým zánětem

Malassezióza může probíhat ve dvou formách:

  • Lokální forma - projevuje se zánětem zvukovodů, kůže na hlavě, krku, v podpaží, na končetinách nebo v okolí análního otvoru. Viditelné je zarudnutí kůže, svědění, úbytek srsti, ve zvukovodech produkce tmavě hnědého mazu, změna barvy drápů  a okolních chlupů do červenohnědého odstínu. 
  • Generalizovaná forma - zánětlivé změny se pozorují po celém těle. Přidružuje se zánět chlupových váčků, výrazná tvorba šupin, ztluštění podrážděné kůže a výrazné svědění.
  • Přidružení dalších infekcí - kvasinka Malassezia žije v symbióze s bakterií Staphylococcus intermedius. Mnohdy je tedy zapotřebí zároveň řešit i stafylokokovou pyodermii.

Průkaz kvasinkové infekce a léčba

Přítomnost kvasinek lze prokázat pomocí cytologie otiskových preparátů nebo stěrů. Vzhledem k možnosti vzniku hypersenzitivity nezáleží v některých případech na množství nalezených kvasinek.  Je nutné komplexní posouzení anamnézy a klinických příznaků.

K terapii lehkých forem onemocnění postačí šampon s obsahem 2 – 4 % chlorhexidinu, 2% enilkonazolu nebo 2% mikonazolu. Na záněty zvukovodů se osvědčuje preparát Surolan nebo Mitex.  K lokálnímu ošetření jsou vhodné i masti jako Lamisil nebo Canesten.
Při celotělových infekcích přistupujeme  k systémové léčbě ketokonazolem nebo itrakonazolem doplněné léčbou topickou (krémy, šampony).

Chronická malassezióza

V menší míře se toto onemocnění stává chronickým. Často je důvodem  nedostatečný průnik léčivé látky skrz ztluštělou nebo šupinatou kůži, podávání glukokortikoidů nebo špatná diagnóza. V těchto případech je nutná systémová léčba (2-4 týdny) a pravidelné podávání topických přípravků, které kůži zvláční a umožní lepší průnik antimykotických látek.

Autor článku MVDr. Iva Librová © 2007 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy