Klepnutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení ke zlepšení navigace na stránce, analýzu používání stránky a pomoc při našem marketingovém úsilí. Více informací naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Onemocnění slzného aparátu

pes a ruce lékaře

Slzný film pasivně i aktivně ochraňuje rohovku a spojivku (obsahuje např. lysozym, laktoferin, IgA, IgM a IgE protilátky). Udržuje rohovku a spojivku čistou, vlhkou a zajišťuje lubrikaci, dodává živiny a transportuje buňky bílé krevní řady. Víčka rozprostírají slzný film po povrchu oční koule. Slzný film je přibližně 0,04 – 0,07 mm silný a je složený ze tří vrstev. Vnější vrstva je lipidová a je produkována sebaceózními žlázami, které jsou lokalizovány v hraně víček. Střední vrstva tvoří vodní frakci slzného filmu. Vnitřní vrstva je mukozní a je produkována buňkami spojivky). Okolo 60% vodní frakce slzného filmu je tvořeno slznou žlázou, která je lokalizována dorsolaterálně (na vnější straně pod horním víčkem) od oční koule. Zbývajících 40% je produkováno slznou žlázou třetího víčka.

Jakýkoliv podnět způsobující bolest nebo podráždění rohovky a spojivky zvyšuje produkcí slzného filmu. Část slzného filmu se odpaří. Zbytek je odváděn prostřednictvím slzných cest.

Porucha tvorby slzného filmu

Keratoconjunctivitis sicca - suché oko - KCS  

KCS je možné definovat jako sníženou produkci slzného filmu.

1)
2)

Může být způsobena mnoho příčinami, např.:

  • vrozené nebo dědičné onemocnění
  • trauma slzné žlázy nebo oblasti okolo slzné žlázy, způsobující poruchu inervace
  • chirurgické trauma např. odstranění slzné žlázy třetího víčka při jejím výhřezu
  • nutriční deficience nebo hypovitaminóza A
  • intoxikace
  • aplikace některých léků
  • zánětlivé onemocnění zejména slzných žláz
  • autoimunitní onemocnění
  • neoplazie atd.

Se suchým okem se setkáváme především u psů, méně často u koček. Plemenná predispozice je zaznamenána u dlouhosrstých jezevčíků, KKCHŠ, WHWT, anglických kokršpanělů a anglických buldoků.

Rohovka a spojivka ztrácí jejich normální lesklost a stávají se matné. Spojivka je nateklá a překrvená, rozvíjí se hlenohnisavý výtok (viz. obrázek 1). Na rohovce se objevují cévy a dochází k ukládání pigmentu (viz. obrázek 2).

KCS se diagnostikuje pomocí testu měření slz, který je v pozitivním případě buď velmi nízký nebo nulový.

Terapie je zpočátku konzervativní, kdy se do spojivkového vaku aplikují dvakrát denně cyklosporinové kapky, které aktivují činnost slzných žláz. Pokud je tato terapie neúčinná je možné přistoupit k terapii chirurgické, kdy se do spojivkového vaku zavede vývod slinné žlázy.

Neprůchodnost slzných cest

Příčiny neprůchodnosti nebo ztížené průchodnosti mohou být vrozené nebo získané. Mezi nejčastější příčiny patří nevyvinutí slzného bodu a zúžení nebo ucpání slzného bodu nebo kanálku.

Nevyvinutí slzného bodu (atresia puncti lacrimalis)

Slzný bod je lokalizován na vnitřní straně horního a dolního víčka. Pokud je nevyvinutý pouze slzný bod horního víčka, nemusí se toto vůbec projevit. Pokud je však nevyvinutý slzný bod dolního víčka dochází ke zvýšenému výtoku slz z vnitřního koutku a k hnědavému zabarvení srsti. Onemocnění je poměrně časté u malých plemen psů a u perských koček. Terapie je chirurgická.

Zúžení nebo ucpání slzného bodu nebo kanálku

Onemocnění může být vrozené nebo získané. Mezi nejčastější příčiny získaného onemocnění patří předchozí zánětlivé onemocnění, traumata, cizí tělesa. Zvýšený slzotok může být později nahrazen hlenovým nebo hlenohnisavým výtokem. Terapie spočívá v proplachu slzných kanálků a popř. jejich drenáži.

Autor článku MVDr. Barbara Lenská   © 2007 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy